DünyaManşet

Budak: Seçime kaynak yaratmak için Katar sermayesine başka hangi sözleri verdiniz?

Türkiye ana muhalefeti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Katarlılar tarafından işletilen Antalya Limanı‘nın 2028 yılında biten işletme süresinin, 2047 yılına kadar ihalesiz uzatılmasına tepki göstererek “IMF ile şeffaf yürütülen ilişkilerin, gayri resmi, hukuk dışı bir biçimi şeffaflıktan uzak bir biçimde Katar ile ortaya konuluyor” dedi

Budak: Katar örtülü IMF haline geldi

Budak, limanlarda süre uzatımını içeren düzenleme sonrası Katar’dan 2 milyar dolar geleceğine dair basına yansıyan haberlere dikkat çekti. Budak, Katarlılar tarafından işletilen Antalya Limanının 2028 yılında biten işletme süresinin, 2047 yılına kadar ihalesiz uzatılmasını öngören kanun teklifinin AYM’nin iptal kararına rağmen TBMM’de yeniden kabul edildiğini hatırlattı.

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da

Budak “Eskiden IMF kredilerinin serbest kalması için TBMM yasal düzenleme yapardı. Şimdi Katar’dan sermaye gelmesi için TBMM düzenleme yapıyor. Katar örtülü IMF haline geldi. Limanlarda süre uzatımı sonrası kredi musluğu açıldı. Seçimi kazanmak için Türkiye’yi Katar’ın istediklerini yapmak zorunda bırakan iktidar, utanmalıdır” dedi.

“Erdoğan’ın Katar’a sadece maç izlemeye gitmediği anlaşıldı”

Çetin Osman Budak - Antalya CHP Milletvekili
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak

Antalya Limanı’nın işletme süresini ihalesiz 49 yıla çıkaran düzenlemenin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’da düzenlenen Dünya Kupası açılışını izlemek için gittikten sonra dördüncü kez TBMM’ye geldiğini söyleyen Budak şöyle konuştu:

“İktidar Katar’a verdiği sözler nedeniyle ne Anayasa Mahkemesi kararı ne de hukuk tanımıyor. Türkiye’nin geleceğini sırf seçim kazanmak için Katar sermayesine ipotek etmekten çekinmiyorlar. Göz göre göre hukuk devleti ayaklar altına alınıyor. IMF ile şeffaf yürütülen ilişkilerin, gayri resmi, hukuk dışı bir biçimi şeffaflıktan uzak bir biçimde Katar ile ortaya konuluyor. Yıllarca IMF zulmünden ülkeyi kurtardık diyenler, ülkemizi Körfez sermayesinin oyuncağı haline getirerek seçim kazanmaya çalışıyorlar. Erdoğan’ın Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na sadece maç izlemeye gitmediği belli oldu”

“Katar sermayesine başka hangi sözleri verdiniz?”

Antalya Limanı’nın Katar sermayesine verilen tavizlerin şimdilik son halkası olduğunu söyleyen Budak “Yapılan ikili görüşmelerde başka hangi sözlerin verildiğini bilemiyoruz. Önce Tank Palet Fabrikasını peşkeş çektiler, ardından Borsa İstanbul ve son olarak Antalya Limanı. Katar sermayesinin sonraki hedefi neresi olacak, son derece gizli kapaklı pazarlıklarla yürüttükleri için bilemiyoruz. Seçimden önce kaynak yaratmak için Katar sermayesine başka hangi sözleri verdiniz?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: CumhuriyetBaşa dön tuşu