DünyaInstagramSporSürmanşetYaşam

Benzina başörtüsü takarak bir Dünya Kupası maçında oynayan ilk oyuncu olarak tarihe geçtiFIFA 23, Kadınlar Dünya Kupası‘nda başörtüsü takan Faslı defans oyuncusu Nouhaila Benzina‘nın oyuncu modelini başörtülü olarak güncelledi

Benzina başörtüsü takarak bir Dünya Kupası maçında oynayan ilk oyuncu olarak tarihe geçti

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Faslı oyuncu Nouhaila Benzina, başörtüsü takarak bir Dünya Kupası maçında oynayan ilk oyuncu olarak tarihe geçti.

Oyun geliştiricisi Electronic Arts (EA), FIFA 23 için ‘Title Update 16’ olarak adlandırılan son güncellemesinde Benzina’nın oyuncu modelini başörtülü şekilde güncelledi.

FIFA oyun serisi, FIFA 16’da ilk kez kadın uluslararası takımlarını içerdi ve FIFA 2023’te, kadın kulüp takımları da oyuna dahil edildi.

Electronic Arts başkan yardımcısı ve baş yapımcı John Shepherd, “Sadece şu anda sahip olduğumuz 150 milyon hayranı değil, bir milyar hayranı birbirine bağlama vizyonumuz var. Bu oyunun ve bu markanın, bu kulübün, bu ekosistemin herkesi kucaklamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ancak EA’nın bir sonraki oyunu FIFA olarak adlandırılmayacak ve FIFA lisansının yeniden alınmasıyla ilgili sorunların ardından seri EA Sports FC 24 olarak yeniden markalaştırılacak. Bu yılki EA Sports FC 24 oyununda, oyuncuların hem erkek hem de kadın oyunculardan oluşan takımlar kurmasına olanak tanıyan, oyunun alameti farikası Ultimate Team modunun bir parçası olarak kadınların da yer alacağı bildirildi.

Futbolda başörtüsü tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor

Maçlarda dini nedenlerle başörtüsü takılmasına ancak 2014 yılında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) başörtüsüne ilişkin kuralları güncellemesiyle izin verildi. Başörtüsü daha önce sakatlanmalara neden olabileceği endişesiyle yasaklanmıştı.

Fas kulübü ASFAR’ın yanı sıra milli takımda da oynayan Benzina, mevcut Kadınlar Dünya Kupası sırasında düzenli olarak başörtüsü taktı.

2014 yılında verilen izne rağmen, başörtüsüyle mücadele etmeyi tercih ettiği için 25 yaşındaki savunma oyuncusuna eleştiriler yöneltilmişti. Gazeteci Philippe Guibert bunu “inanılmaz derecede gerici” olarak nitelendirirken, Fransız spor yayını L’Equipe “FIFA’nın pozisyonu Fransa’nınkiyle aynı değil” dedi.

Haziran 2023’te Fransa’nın en üst düzey idari mahkemesi, laikliğin tehlikede olduğunu iddia eden politikacılar tarafından konunun ele alınmasının ardından, kadın futbolcuların başörtüsü takmasına getirilen yasağı onaylamıştı.

Anayasa Konseyi yaptığı açıklamada, “Görevi kamu hizmetlerinin iyi işlemesini sağlamak olan spor federasyonları maçların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini ve herhangi bir çatışma veya karşı karşıya gelmeyi engellemek için müsabakalarda ve spor etkinliklerinde oyuncularına tarafsızlık şartı getirebilir” dedi.

Konsey, Fransa Futbol Federasyonu’nun (FFF) oyun sırasında “siyasi, felsefi, dini veya sendikal aidiyeti açıkça gösteren herhangi bir işaret veya kıyafete” karşı koyduğu kuralı “uygun ve orantılı” buldu.

“Hijabeuslar” olarak adlandırılan bir grup Müslüman kadın futbolcu, FFF yönetmeliğine karşı dava açmıştı.

Başörtüsü yasağını sürdürme kararı, başörtülü kadınların Fransa’da herhangi bir futbol liginde oynamasını, hakemlik yapmasını fiilen engellediği için eleştiriliyor.

Fas, Fransa’ya 4-0 yenilerek Kadınlar Dünya Kupası’ndan elendi. Fransız takımı çeyrek finalde 12 Ağustos’ta Avustralya ile karşılaşacak.

Kaynak: EuroNewsBaşa dön tuşu