DünyaInstagramManşetYaşam

Atina’da hakem Andreas Gamaris’in dükkanına molotof kokteyli atılmıştı

Yunanistan‘da futbol hakemleri, tehlikeli çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla hafta sonundan itibaren hiçbir Süper Lig maçını yönetmeyeceklerini duyurdu

Atina‘da hakem Andreas Gamaris’in dükkanına molotof kokteyli atılmıştı

Son dönemde Yunan futbolu, hoşnutsuzluğu körükleyen ve seyirci sayısının azalmasına neden olan yolsuzluk ve şike iddialarıyla gündemde.

Hakemler sıklıkla taraftarların şiddetli saldırılarının hedefi oluyor. Hatta bazılarının evleri ve araçları da ateşe veriliyor. Geçen ay Atina‘da hakem Andreas Gamaris’in dükkanına molotof kokteyli atılmıştı.

Tasos Papapetrou adlı bir diğer hakemin de günler önce bir Süper Lig maçını yönettiği için ölüm tehditleri aldığı iddia edilmişti.

“Yunan ve yabancı hakemler adeta kum torbası ve günah keçisi oldu”

Süper Lig hakemleri, merkez hakem komitesine ve Yunan Futbol Federasyonu’na gönderdikleri mektupta, “Son yıllarda Yunan ve yabancı hakemler adeta kum torbası ve günah keçisi oldu” ifadelerine yer verildi.

Mektupta ayrıca hakemlere yönelik zorbalığın cezasız kaldığı vurgulandı; Cezasız kalan zorbalıklar, tehditler, sözlü ve fiziksel saldırılar futbolu zehirleyen konulardan sadece birkaçı.

Önceki sezonlarda Süper Lig, üst ligdeki maçların devam etmesini sağlamak için yabancı hakemler de getirtmişti.

Ancak mektupta o hakemlerin de kendi güvenliklerinden endişe ettiği görüldü.

Hakemler, güvenli koşullar sağlanana dek maçlara dönmeyeceklerini bildirdi:

Sonuçta Süper Lig hakemleri ve yardımcı hakemleri, 14. maç gününden (hafta sonu) itibaren, koşullar güvenlik açısından uygun olana kadar hiçbir maçı yönetmeme kararı almıştır.

Hakemler ayrıca Başbakan Kiryakos Miçotakis‘le de görüşme talebinde bulunuyor. Mektupta, “Bu eylemle kendimizi ve ailelerimizi korumayı hedefliyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Independent Türkçe, Ekathimerini.comBaşa dön tuşu