DünyaInstagramManşetSiyaset

Türkiye’de demokrasi yine başka bahara kaldı!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi davası hükümlüsü Osman Kavala‘nın yaptığı yargılanmanın yenilenmesi talebini oybirliğiyle reddetti

Demokrasiye dönüş bir başka bahara kaldı

Gezi eylemleri davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen ve halen cezaevinde bulunan Osman Kavala‘nın avukatlarının yargılamanın yenilenmesi talebi reddedildi.

Gezi Davası tutuklulularından Osman Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmış, karar Yargıtay tarafından da onanmıştı.

Kavala’nın avukatı Hilal Zengin yeniden yargılanma yapılmasına yönelik 30 Nisan’da dilekçe vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Ceza Muhakamesi Kanunu’na göre yargılamanın yenilenmesi talebini değerlendirecek heyetin daha önce karar veren başkan ve üye hakimlerden oluşamayacağına işaret etti.

Heyet yeniden yargılama talebini reddetti

Mahkeme, 24. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nı başkan olarak görevlendirirken, daha önceki kararda yer alan üyelerden birinin de değişmesine ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinden birinin görevlendirilmesine karar verdi.

Yeniden yargılama talebi, 24. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerince değerlendirildi. Heyet yeniden yargılama talebini oybirliği ile reddetti.

Kavala da yeniden yargılanma istemişti

Osman Kavala da geçen hafta avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Bariz hak ihlalleri içeren, delillere dayanmayan mahkûmiyet kararlarının verildiği, suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir.

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları sadece başvuranların değil, her yurttaşın adalet talep etme hakkıyla doğrudan ilgilidir. Adalet herkes için gereklidir. Her yurttaşın hayatı ve hakları eşit derecede değerlidir” ifadesini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararınca 11 Temmuz 2022 tarihinde Osman Kavala kararının yerine getirilmediğine hükmetmişti.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki kritik görüşmeden önce Gezi hükümlüsü Osman Kavala’nın tahliye olabileceğini, hukukçuların bir dilekçe hazırladığını kaleme almıştı.

MHP’li siyasetçiler Selvi’ye tepki gösterirken AKP’de yargılamanın yenilenmesi yönünde kanaatler ön plana çıkmıştı. Tartışmalar sonrasında Osman Kavala, avukatları aracılığıyla ilgili mahkemeye yargılanmanın yenilenmesi talebini iletmişti.Başa dön tuşu