DünyaSağlıkSürmanşet

Pfizer’dan itiraf: Aşı üretme tekfilini önce reddetmiştik

ABD‘li ilaç devi Pfizer‘in, Covid-19 pandemisinin kısa sürede sona ereceğini düşündükleri için aşı üretmeyi ilk etapta reddettikleri ortaya çıktı

Pfizer yetkilisinden itiraf

Pfizer’den bir yetkili, aşının geliştirilmesinin Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in ısrarıyla gerçekleştiğini öne sürdü.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Pfizer firmasından aylar sonra önemli bir itiraf geldi.

Aşı üretme tekfili önce reddedilmiş

Pfizer’in Baş Aşı ve Bilim Sorumlusu Dr. Phil Dormitzer‘in açıkladığına göre şirketin, Dr. Türeci ve Prof. Dr. Şahin’in kendi şirketleri BioNTech ile işbirliği yaparak aşı üretme teklifini geri çevirdiği ortaya çıktı.

Sars ve Mers salgınları gibi Covid-19’un da kontrol altına alınacağını zannettiğini belirten Dormitzer, Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci ile aralarında geçen görüşmeyi anlattı.

“Arkadaşlar bu iş yürümeyecek”

Dormitzer’in anlattığına göre Dr. Şahin ise aklında pandeminin nasıl son bulacağına dair ayrıntılı bir fikrinin olduğunu fakat Dr. Dormitzer’in yaklaşımını da tamamen akla yatkın bulduğunu belirtti.

Dormitzer, firma görevlileri bile ikilinin bu çabasına “Arkadaşlar bu iş yürümeyecek” yanıtını verdiğini aktardı.
Pfizer yetkililerinin fikrini değiştirmek için zamanla yarışan Türeci ve Şahin ise bir ay sonra şirketi ikna ederek anlaşmayı imzaladı.

(Telegraph )Başa dön tuşu