DünyaManşet

Braverman: Hata yapmamışız davranmak, ciddi bir siyaset değilİngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hükümetin göç politikası konusundaki resmi bir belgeyi, parlamentodan güvendiği bir çalışma arkadaşına kişisel e-posta adresi üzerinden gönderdiği anlaşıldığı için istifa etti

Braverman Truss tarafından Eylül ayında atanmıştı

Braverman, Twitter üzerinden de paylaştığı istifa mektubunda, “Herkes için çalkantılı bir döneme doğru gittiğimiz açık. Bu hükümetin gidişatı hakkında endişelerim var” yazdı.

Braverman, İngiltere’nin henüz görevde bir buçuk ayını dolduran Başbakanı Liz Truss tarafından Eylül ayında atanmıştı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman

Braverman, mültecilerin Ruanda’ya gönderilmesi destekçilerindendi

İngiltere’nin Avrupa Birliği‘nden (AB) çıkmasını savuanlardan biri olan 42 yaşındaki Braverman, aynı zamanda mültecilerin göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesi planının da güçlü destekçilerindendi.

Braverman’ın yerine atanması beklenen Grant Shapps ise Başbakanlık yarışında Truss’ın karşısındaki Rishi Sunak’ın başlıca destekçilerindendi.

Truss başbakan olduktan sonra Shapps’ı, sürdürdüğü Ulaştırma Bakanlığı bakanlığı görevinden almıştı.

Resmi bir belgeyi kişisel e-posta adresi üzerinden gönderdiği için istifa etti

Braverman istifa mektubunda, hükümetin göç politikası konusundaki resmi bir belgeyi, parlamentodan güvendiği bir çalışma arkadaşına kişisel e-posta adresi üzerinden gönderdiğini, hatasını fark eder etmez de derhal resmi kanallara bildirimde bulunduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı olarak kendisini en yüksek standartlara tabi tuttuğunu söyleyen Braverman, bu durumda istifa etmesinin doğru hamle olacağını vurguladı.

Braverman istifa mektubunda ayrıca “Hata yapmamışız davranmak, kimse hataları yaptığımızı görmemiş gibi devam etmek ve sonra işlerin büyülü bir şekilde yoluna gireceğini ummak, ciddi siyaset değil. Ben bir hata yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum” dedi.

BBC Politika Muhabiri Ione Wells, Braverman’ın hatasını kabul ettikten sonra istifa ettiğini söyleyip, Truss’ı da “U dönüşlerinin ardından” aynısını yapmaya çağırdığını ifade ediyor.

Wells ayrıca, mektuptaki dilin bugüne kadar hükümetin en üst düzey rollerinden birini üstlenen bir bakan için olduğunu vurguluyor.

Grant Shapps

Muhalefetteki İşçi Partisi‘nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper ise Braverman’ın istifasından sonra Twitter’daki paylaşımında “Bu muhafazakar hükümet tel tel dökülüyor. Altı hafta içinde hem Maliye Bakanı’nızı hem de İçişleri Bakanı’nızı atayıp, sonra görevden almak tam bir kaos. Böyle hükümet yönetilmez” dedi.

Kaynak: BBCTürkBaşa dön tuşu