GenelKıbrısManşet

DAÜ BİR-SEN Özcenk’e ateş püskürdü: DAÜ-PER-SEN’e çıkar sağlamaya çalışıyor!

Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN), DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Dr. Erdal Özcenk‘in, üniversitedeki yetkili sendikanın belirleneceği referandumu “partizanca” engellediğini belirterek, çalışanların kendisini temsil edecek sendikayı seçeceği süreci yasa dışı ve partizanca engellenmesine sessiz kalmayacaklarını vurguladı

DAÜ BİR-SEN: Referandum için tüm girişimleri yaptık

Yazılı açıklama yapan sendika, DAÜ’de yönetsel ve işçi statüsündeki personeli ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süresinin 2023 yılı Mart ayı başında (04.03.2023) sona erdiğini belirterek, sendikanın yeni dönem için TİS imzalamak üzere VYK’yı TİS görüşmesine çağırıp referandum için gerekli tüm girişimleri yaptığını kaydetti.

Açıklamada, “Sürecin en başında sendikamız DAÜ BİR-SEN 30/01/2023 tarihinde Yenidüzen ve Detay Gazetesi aracılığı ile TİS görüşme çağrısını işveren konumunda olan DAÜ VYK Başkanı Dr. Erdal Özcenk’e iletmiştir. Her iki çağrı 02/02/2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Hasan Taçoy’a ilgili yasa tahtında gerekenin yapılması için resmi yazı ile iletilmiştir” denildi.

“DAÜ PER-SEN önce ara emri aldı sonra geri çekti”

Açıklama şöyle devam etti;

“Detay Gazetesi’nin internet gazetesi olması sebebiyle DAÜ PER-SEN (Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası) 06/04/2023 tarihinde mahkemeye başvurmuş ve 13/04/2023 tarihinde yapılacak olan referandum ile ilgili ara emri almıştır.

DAÜ PER-SEN süreci yeterince geciktirdiği düşüncesiyle 04/05/2023 tarihinde mahkemeye yapmış olduğu başvuruyu geri çekmiş ve başvuru ret ve iptal edilmiştir.

“Tüm sürecin yeniden başlamasını istedi”

Gelinen bu noktada Sendika Mukayyidi Sn. Mehmet Yavuzhan referandum sürecini derhal başlatmak yerine partizanca ve iyi niyetli olmayarak, tüm süreçlerin ve yazışmaların yeniden yapılmasını talep etmiştir.

DAÜ VYK Başkanı Dr. Erdal Özcenk ile yaptığımız görüşmede aldığımız cevap; VYK olarak bu referandumun 25 Haziran’daki ara seçimlerden sonra yapılmasını uygun gördükleri yönünde olmuştur.

Gözünü partizanlık bürüyen Dr. Erdal Özcenk, 42/1996 Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’nı okumalı hatta bu hususta hukuk görüşü almalıdır.

“Sendikamız yetkiliyken referandum istemişti”

Unutmuşsa Sn. Başkan Özcenk’e hatırlatmak isteriz:

2019 yılı Kasım ayında sendikamız BİR-SEN ile imzalanan TİS, 01/11/2018 ile 31/10/2020 tarihleri arasında yürürlükte iken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir yazı göndermiş ve DAÜ BİR-SEN’in yetki süresinin dolduğunu ve üniversitemizde referandum yapılmasını talep etmişti. Ancak yasa hükümleri açık olduğundan başarılı olamamıştı.

2019 yılında DAÜ BİR-SEN’in yetki süresi devam ederken ve TİS yürürlükte iken referandum talebi yapan Dr. Erdal Özcenk, şimdi tam tersini yaparak TİS süresi dolmuş olmasına rağmen tamamen partizanca davranarak, DAÜ PER-SEN’e çıkar sağlamak için yasaya rağmen DAÜ’deki referandum sürecini engellemektedir.

“DAÜ’deki hukuksuzluğa son verin”

Tüm kamuoyu önünde hükümet yetkilileri Sn. Başbakan Dr. Ünal Üstel’e, Milli Eğitim Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Hasan Taçoy’a ve DAÜ VYK Başkanı Dr. Erdal Özcenk’e yasalara uyarak DAÜ’deki hukuksuzluğa son vermelerini açıkça söylüyoruz.

Bilinmesini isteriz ki; DAÜ’de çalışanların demokratik hakkı olan ve kendisini temsil edecek sendikayı seçeceği referandum sürecinin yasa dışı ve partizanca engellenmesine sessiz kalmayacağız ve her türlü yasal hakkımızı kullanacağız.

DAÜ BİR–SEN dün olduğu gibi bugün de yarın da referanduma hazırdır”Başa dön tuşu