GenelKıbrısManşet

BMBP: Asya, sağlık hakkından hükümet tarafından mahrum bırakıldı

Bu Memleket Bizim Platformu (BMBP) Asya’nın en temel insan haklarından olan sağlık hakkından hükümet tarafından mahrum bırakıldığına dikkati çekerek, “Gerekirse, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla Asya Bebek için Zolgensma ilacının tedariği konusunda görüşmelere başlayacağız” vurgusunu yaptı

BMBP: Kamu hastanelerine tek bir kuruş yatırım yapılmadı

Yapılan açıklamada, platformun Asya bebekle ilgili yaşanılanları endişe ile takip edildiği kaydedilirken, Asya’nın en temel insan haklarından olan sağlık hakkından hükümet tarafından mahrum bırakıldığı vurgulandı.

Ankara’da yaşanan sağlık krizinin haftalarca bütün toplumun gözü önünde gerçekleştiği ifade edilirken,  adanın kuzeyinde yaşanan sağlık krizinin pandemiyle birlikte daha da derinleştiği ifade edildi. 

Hükümetin  sermaye sınıfının yanında her koşulda yer aldığı, kamu hastanelerine tek bir kuruş yatırım yapılmadığı ifade edilen açıklamada, “Başta Sağlık Bakanı Ünal Üstel, hükümetin başındaki atanmış Başbakan Ersan Saner ve atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Asya Bebeğin hayatından sorumludurlar. 2.4 milyon dolar değerindeki Zolgensma ilacının gideri ne Türkiye Cumhuriyeti ne de KKTC devleti tarafından karşılanmıyor” denildi.

“Üretilen bir karar yok”

Bakanlar Kurulu’nun veya TC Elçiliğin’in ilacın gideri konusunda ürettiği herhangi bir kararın olmadığına işaret edilen açıklamada,  “Ne yazık ki bütün uyarılara rağmen Sağlık Bakanı Ünal Üstel kamuoyunu yanıltmaya devam etmektedir. Toplumun büyük bir çoğunluğu Asya Bebeğin Zolgensma ilacının (gen tedavisi) karşılanacağı yönünde bir kanıya sahiptir. Bu bir yanılgıdır. Yanlış bilgidir” denildi.

Devletin Ünal Üstel’den, Ersin Tatar’a Asya bebeğin 2.4 milyon dolar değerindeki Zolgensma ilacını karşılayamayacak kadar aciz midir?” sorusunun sorulduğu açıklamada,  halkın çocuklarına en temel insan haklarını bile veremeyen bir hükümet ve toplum liderinin ne işe yaradığı sorusu soruldu,  Asya’nın Zolgensma ilacını alamazsa hayatını kaybedeceği hatırlatıldı. 

“Girişimleri başlatma kararı aldık”

Asya’nın acil olarak bu ilacı alması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, Asya bebeğin göz göre göre hükümet tarafından ölüme terkedilmesine göz yumulmayacağı da ifade edildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Bu alanda yapılması gereken bütün girişimleri başlatma kararı aldık. Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, Toplum Lideri Nikos Anastasiadis ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek ile başlatılan görüşmeleri çok yakından takip etmekteyiz.

Gerekirse, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla Asya Bebek için Zolgensma ilacının tedariği konusunda görüşmelere başlayacağız.

Bu Memleket Bizim Platformu olarak Asya Bebek İçin Sağlık Hakkı Platformu başta olmak üzere Asya Bebek gönüllüleriyle koşulsuz dayanışma içinde olacağız.

Başta Asya Bebeği ve insanlarımızı bu ülkeyi yönetmeyi beceremeyenlerin kurbanı yaptırmayacağız. Sağlık en temel insan hakkıdır. Asya Bebeğin sağlık hakkını hemen şimdi verin!Başa dön tuşu