GüncelInstagramKıbrısKültür&SanatManşetSanatSiyasetYaşam

Sergi, travmaların nesiller boyunca nasıl aktarıldığını düşünmeye davet ediyor!

Limasol‘da Kıbrıs adasının yakın geçmişte tanıklık ettiği iki toplum arasında gerçekleşen savaşın yarattığı travma ve yeniden barışma üzerine yeniden düşünmeyi teşvik eden bir sergi açıldı

‘Collective Personal-Kişisel Kollektif’ sergisi, Kıbrıs’taki savaş travmaları üzerine düşünme, anlama ve diyalog için benzersiz bir alan sunuyor

Limasol’daki yeni bir serginin organizatörleri, “Bu yıl, derin kayıplara, yaygın yerinden edilmelere ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplumları arasında devam eden bir bölünmeye yol açan 1974’teki trajik olayların üzerinden 50 yıl geçti,” diyor.

“Bu önemli yıldönümüne yanıt olarak, Collective Personal sergisi kapılarını halka açarak, düşünme, anlama ve diyalog için benzersiz bir alan sunuyor.”

Edit Gallery, bu yaz 12 Temmuz’dan 14 Eylül’e kadar sürecek yeni bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Collective Personal adlı sergi, eserleri Kıbrıs’ın çalkantılı tarihinden kaynaklanan karmaşık duyguları ve anlatıları araştıran çeşitli sanatçıları bir araya getiriyor.

Sergi, travmaların nesiller boyunca nasıl aktarıldığını düşünmeye davet ediyor

Sergi, her iki toplumun kolektif ruhunu ve kimliğini şekillendirmeye devam eden derin, çözülmemiş yaraları ele alıyor. Ziyaretçiler, sanat aracılığıyla tarihi olayların günümüz gerçekliklerini nasıl etkilediğini ve travmanın nesiller boyunca nasıl aktarıldığını düşünmeye davet ediliyor.

Sergi, Kıbrıs’ın geçmişi ve geleceği hakkında anılar, teoriler ve bakış açıları hakkında içgörüler toplayarak duygusal ve entelektüel keşifler için bir platform sağlıyor. Ziyaretçileri bölünmenin kalıcı etkisi, gelişen toplumsal manzara ve daha kapsayıcı bir Kıbrıs kimliği potansiyeli üzerinde düşünmeye teşvik ediyor.

Ortak deneyimlere odaklanarak ve empatiyi teşvik ederek, Collective Personal yerleşik bölünmeleri aşmayı ve birlik ve umut duygusu geliştirmeyi amaçlıyor.

Mariandrie tarafından küratörlüğü yapılan sergide Danae Patsalou, Fikos, Ibrahim Ince, Lefki Savvidou, Lia Lapithi, Nurtane Karagil, Nicolas Kyrillou, Yeti ve küratörün kendisinin eserleri yer alıyor.

Collective Personal-Kişisel Kollektif

Kıbrıs’ın ortak travmasını ve barış umudunu inceleyen grup sergisi. 12 Temmuz-14 Eylül. The Edit Gallery, Limasol. Salı – Cuma: 15:00-19:00. Cumartesi: 10:00-13:00. Tel: 25-251710. www.theeditgallery.comBaşa dön tuşu