GüncelInstagramKıbrısManşetYaşam

Hamurdan yapılan Gullurikya adını yüzük şeklinde olmasında alıyor!

Avrupa Komisyonu, Gullurikya (tertziellouthkia) olarak adlandırılan Kıbrıs’a özgü tatlıya Kıbrıs’a özgü coğrafi ürün anlamına gelen Mahreç İşareti (PGI) verdi

Hamurdan yapılan Gullurikya adını yüzük şeklinde olmasında alıyor

Avrupa Komisyonu dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın gıda listesine yeni bir ürünün, Gullurikya‘nın (tertziellouthkia) da eklendiğini duyurdu.

Makarnalık buğday ununun (köy unu veya kepekli un gibi başka bir tür un) irmik, su ve tuzla karıştırılmasıyla yapılan bir makarna türü olan Gullirikya, ismini küçük bir yüzüğe benzeyen şeklinden alıyor.

Boyutu ve dokusu gibi kendine özgü özellikleri olan Gullirikya, üretenin bilgi birikimi ve uzmanlığının bir sonucu oluyor.

Gullirikya’nın bilinmeyen özellikleri

Gullirikya’nın ünü, yalnızca üreticilerinin becerisine tanıklık eden özelliklerinden değil, aynı zamanda onları oruçla ilişkilendirilen bir yemek hâline getiren malzemelerinin basitliğinden ve servis edilme şekillerinden geliyor.

Üretim sürecinin önemli bir aşaması hamurun dinlendirilmesinden geçiyor. Bu dinlendirme süreci de ürünün özgüllüğüne katkı sağlıyor. Dinlenme süresi, hamurun elastikiyetini belirliyor ve üretim sürecinde önemli rol oynuyor, karakteristik şeklinin oluşturulmasını mümkün kılıyor ve hafif pürüzlü bir dokuya neden oluyor.

Geleneksel olarak Gullirikya, oruç ve ziyafetlerin yanı sıra düğün gibi sosyal etkinliklerde servis ediliyor. Servis yapmadan önce su ve keçiboynuzu pekmezi, üzüm pekmezi veya balla kaynatılıyor.Başa dön tuşu