GüncelInstagramKıbrısManşetSağlıkSiyasetYaşam

Dr. Mert: Analiz sonuçlarında Devlet laboratuvarı onayı ve ayrıntılı analiz sonuçları yer almıyor!! 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), yaklaşık iki hafta önce Sağlık ve Çevre Bakanlarının imzaladığı protokol kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın deniz ve havuz suyu tahlil işlemlerini Çevre Bakanlığı’na aktardığını hatırlatarak, açıklanan tahlil sonuçlarının Devlet laboratuvarı onayı taşımadığı ve analiz hakkında bilgi vermemesinin ciddi şüphe ve endişe uyandırdığını belirtti

Dr. Mert: Analiz sonuçlarında Devlet laboratuvarı onayı ve ayrıntılı analiz sonuçları yer almıyor

KTTB adına açıklama yapan Dr. Cemal Mert, ülkede rutin bir çalışma olmasına rağmen deniz ve havuz suyu analiz sonuçlarının Haziran ayına kadar yapılmadığını belirterek, yetkililerin sadece bayram öncesi ‘102 plajdaki su analizleri temiz’ açıklamasında bulunduğunu söyledi.

Bu açıklamanın herhangi bir detaylı analiz içermediğini aktaran Dr. Mert, yaklaşık iki hafta önce Sağlık Bakanı Dinçyürek ve Çevre Bakanı Ataoğlu’nun deniz ve havuz suyu tahlilleri nedeniyle bir protokol imzaladığını hatırlattı.

“Sağlık Bakanlığı analiz yetkisini Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verdi”

İmzalanan protokolle, Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğu altında olan deniz suyu analizlerinin Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verildiğini söyleyen Mert, bu gelişmenin Sağlık Bakanlığı’nın ‘nasıl bir durumda’ olduğunu anlatan bir örnek olarak niteledi.

Protokol kapsamında iki bakanın da kamuoyu önünde deniz suyu analiz sonuçlarını ‘her hafta‘ kamuoyuyla paylaşacakları taahhüdünde bulunduğunu vurgulayan KTTB Yönetim Kurulu üyesi Dr. Cemal Mert, bu taahhüde rağmen raporların yayımlanmadığı, yayımlanan raporların ise inandırıcılıktan uzak ve herhangi bir analiz sonucu içermediğine işaret etti.

Yaşanan olumsuz gelişmelerin halk sağılığı açısından kabul edilemez olduğunun altını çizen Mert, dün Çevre Bakanlığı tarafından yayımlanan ve çalakalem bir şekilde hazırlandığı oldukça belli olan deniz suyu tahlil sonuçlarının da kamuoyunu tatmin edecek şeffaflıkta olmadığını belirtti.

“Ciddiyetsiz tutumundan dolayı Sağlık Bakanlığı’nın samimiyetini sorguluyoruz”

KTTB Yönetim kurulu üyesi Dr. Cemal Mert, KTTB olarak halk sağlığını tehdit eden analiz sonuçları konusunu takip etmeye devam edeceklerini belirterek, bugüne kadar ortaya konan ciddiyetsizlik nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın samimiyetini sorguladıklarını söyledi.

Sözlerinin sonunda Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapan Dr. Mert, “Sağlık Bakanlığı’nı numune alınma, numunelerin laboratuvara ulaştırılma, tahlillerin yapılma ve sonuçların ayrıntılı açıklanma adımlarında şeffaf olmaya ve yasal sorumluluklarını yerine getirmeye, bu konuda kaybedilen güveni kazanmak için başta KTTB olmak üzere sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapmaya tekrardan davet ederiz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.Başa dön tuşu