KıbrısManşet

Ülkenin mimar ve mühendisleri Meclis önünde eyleme gidiyor

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), gerek külliye gerekse TOKİ projelerinde vize işlemini ortadan kaldıracak ve meslek odalarını by-pass edecek değişiklij önerisine karşın Meclis önünde eyleme gidiyor

KTMMOB Meclis önünde eyleme gidiyor

Yapılan yazılı açıklamada, KTMMOB Genişletilmiş Yönetim Kurulu’nun UBP-DP-YDP hükümetinden üç milletvekilinin (Özdemir Berova, Talip Atalay, Serhat Akpınar) Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na KTMMOB Yasası ile ilgili değişiklik yasa önerisi sunması gündemiyle yaptığı toplantısının yoğun bir katılımla gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, “KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır Başkanlığında gerçekleşen toplantıda yasa değişikliği önerisine karşı olunduğu kararı alınmıştır. 31 Ocak 2023 Salı günü saat 10:00’da yasamıza, mesleğimize, toplumumuza kültürümüze sahip çıkmak adına birlik binasından Cumhuriyet Meclisi önüne yürünecek ve Meclis önünde eylem gerçekleştirilecektir” denildi.

Neler olmuştu?

UBP-DP-YDP Hükümeti, ülkedeki tüm kurumları ve meslek odalarını by-pass etmek için yeni bir hamle yaptı ve “kaçak külliye” ve TOKİ’nin ülkemizde yapacağı öngörülen mimari projelerde karşılarına problem(!) çıkmaması adına “vizeye gerek duyulmaması” için yasa önerisi hazırlamış ve Meclis’e sunmuştu.

Yerli kurumları by-pass etmek için dört koldan saldırıyorlar!

“Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Önerisi”, Ulusal Birlik Partisi‘nden (UBPÖzdemir BerovaDemokrat Parti‘den (DPSerhat Akpınar ve Yeniden Doğuş Partisi‘nden (YDPTalip Atalay‘ın imzasıyla Meclis‘e sunulmuştu.

Öneriye göre; “Devlete ait projeler ve uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak projeler için vize alınması gerekmez” ibaresi yasaya eklenecek.

Yasa değişikliği yapılırsa, mimarı vatandaş olmayan, ülkemizde hazırlanmayan, yerli meslek odalarından onay ve vize almayan her türlü proje hayata geçirilebilecek ve yerli tüm kurum ve meslek odaları by-pass edilmiş olacak.

Mimar dava açtı!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz sene KKTC Meclisi‘nde yaptığı konuşma sırasında “müjde” olarak duyurduğu, Türkiye’deki “kaçak külliye”nin bir benzerinin ülkemizde yapılacağı haberi sonrası, “yavru külliye” projesinin Türkiyeli mimarı Hilmi Güner Bakanlar Kurulu tarafından usulsüzce ‘KKTC’ vatandaşı yapılmıştı.

Edoğan KKTC Meclisi’nde konuşma yaparken

Mimarlar Odası tarafından “meslek etiğine aykırı” denilerek dava edilen vatandaşlık sonrası projesine vize almak isteyen mimar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’na üye olmak için başvurmuş ancak Oda’nın şartlarını yerine getirmediği ve dava süreci devam ettiği gerekçesiyle reddedilmişti.

İlgili Bakanlar Kurulu kararı

Bunun üzerine ilgili mimar, geçtiğimiz aylarda Mimarlar Odası’na dava dosyaladı. Bu arada külliye de tüm hızıyla devam ediyor.

Hilmi Güner
Foto: Pınar Barut


Başa dön tuşu