KıbrısManşet

Çakmak: Diyanet’in üzerine vazife mi?Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı Bülent Arınç’ın “seçimlerin ertelenmesi” sözleri ve TC Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “evlatlık çocukla evliliğe engelin olmadığı” yönündeki fetvası yargıya taşındı

Çakmak: Diyanet’in üzerine vazife mi?

Avukat İsmail Çakmak, Arınç ile başta Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş olmak üzere sorumlular hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Arınç’a ilişkin dilekçede, “Çağrı, Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) tahrike ve yönlendirmeye yönelik” derken Erbaş’a yönelik dilekçede ise “En baş sorun evlilik mi? Bu konu Diyanet’in üzerine vazife mi?” ifadelerini kullandı.

Avukat Çakmak, Arınç’a yönelik “Anayasa’yı ihlal” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Anayasa’ya göre seçimlerin “yalnızca savaş nedeniyle” 1 yıl geri bırakılabileceğini vurgulayan Çakmak, halen AKP üyesi olan Arınç’ın, “Parti disiplini gereği kendiliğinden ‘seçimlerin ertelenmesi’ çağrısında bulunamayacağına” işaret etti.

Ali Erbaş-Bülent Arınç

Çakmak, “Arınç’ın gerek bir hukukçu olduğu gerek geçmişte atama yoluyla getirildiği görev ve sorumluluklar göz önüne alındığında, yüklenen suçları bilinçli bir şekilde bilerek ve isteyerek işlediği açık” dedi. Arınç’ın çağrısının, YSK’yi tahrik ve yönlendirme amaçlı olduğunu kaydeden Çakmak, “Bu çağrı, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘kanunlara uymamaya tahrik’ suçlarını oluşturmaktadır. Arınç’ın ‘Savaş hali dışında seçim ertelenmezmiş. Ayeti kerime mi var? Allah’tan korkun’ savunması da Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun inkarıdır” ifadelerini kullandı.

“Diyanet’e vazife mi?”

Çakmak, Diyanet’in refakatsiz depremzede çocuklara yönelik “evlatlık” fetvasında, “evlatlık çocukla evliliğin önünde engel olmadığı” yönündeki ifadeler nedeniyle de Başkan Erbaş ve diğer sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Avukat İsmail Çakmak

Diyanet’in, anayasaya göre görevlerini “laiklik doğrultusunda yerine getirmek” zorunda olduğunu vurgulayan Çakmak, “Diyanet ve başkanı, varlık sebebiyle bağdaşmayan, Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hiçe sayan, anayasaya ve yasalara aykırı davranışlar sergilemektedir. Şeyhülislammış gibi davranmaktadır” dedi.

Çakmak, deprem bölgesindeki çadırlarda açılan Kuran kursları ile eğitimde birlik ve bütünlüğün bozulduğunu, laikliğin hiçe sayıldığını da kaydederken, fetvaya da değinerek, “Diyanet’in fetvaları, ‘akıllarının, fikirlerinin küçük çocukların nasıl istismar edileceğinde olduğunu’ çağrıştırmaktadır. Bunca sorun ortadayken, en baş sorun ‘evlatlıkla evlenmek’ mi? Bu konu Diyanet’in üstüne vazife mi?” değerlendirmesinde bulundu.

“Evlatlığı ötekileştiriyor”

Öte yandan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği de Diyanet’in fetvasını yargıya taşıdı ve başta Erbaş olmak üzere sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Türk Medeni Yasası’na göre evlat edinilen ile evlatlığın evlenmesinin yasaklandığı, evlatlığın da mirasçı olduğu kaydedilen dilekçede, söz konusu fetvanın Türk Medeni Yasası’nın emredici hükümlerine aykırı davranmayı salık verdiği vurgulandı.

Kaynak: CumhuriyetBaşa dön tuşu