KıbrısManşet

Korkmazhan: Interpol Arıklı’yı neden arıyor? Üstel’in jet raporu ne oldu?

25 Haziran 2023 Ara Seçimleri’nde Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Korkmazhan, atama Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, eski Başbakan Hüseyin Özgürgün ve atama Başbakan Ünal Üstel hakkındaki yolsuzluk iddialarını hatırlatarak, “Interpol Kıbrıs’ın kuzeyine gelse kabinede Bakan kalmaz” dedi

Korkmazhan: Interpol Kıbrıs’ın kuzeyine gelse kabinede Bakan kalmaz

Ada TV’de yayınlanan Nupelda Karabuğday ile Günaydın Ada programına katılarak, kabine ve yolsuzluk iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Korkmazhan, Meclis’e girdiklerinde yolsuzlukların ve yolsuzluk dosyalarının üzerine gideceklerini, yolsuzlukların yaşanmadığı bir memleket için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Abdullah Korkmazhan

Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol’ün Kıbrıs’ın kuzeyine gelmesi durumunda kabinede Bakan kalmayacağını kaydeden Korkmazhan, kabinede bulunan Bakanların haklarındaki iddialara dikkat çekti.

“Interpol Erhan Arıklı’yı neden arıyor?”

Korkmazhan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın Interpol tarafından arandığını, bu haberlerin basına da düştüğünü belirterek, “Neden arıyor? Ben bunu merak ediyorum bir vatandaş olarak. İnsanlarımızın da merak etmesi gerekir. Arıklı Bakandır şu an. Seni neden Interpol arıyor, sen neden Türkiye’nin dışında başka bir ülkeye gidemiyorsun?” diye sordu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu hakkında Ercan’da yaşanan yolsuzluk skandalı ile ilgili iddialar olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Ombudsman raporlarına girildi. Hakkında iddialar vardır. Ben aldı demiyorum; rüşvet aldığına dair iddialar vardır diyorum. Bunun hesabı verildi mi?” dedi.

“Ünal Üstel, jet raporu ne oldu?”

Ertuğruloğlu’nun dışarıdan atama bir Bakan olduğunu hatırlatan Korkmazhan, “Bu toplum seni seçmedi, sen orada Bakanlık yapıyorsun; hakkında yolsuzluk iddiası var” ifadelerini kullandı.

Bağımsız Milletvekili adayı Abdullah Korkmazhan, Covid-19 pandemi döneminde yaşanan başbakan Ünal Üstel’in adının geçtiği ‘Jet skandalına’ işaret ederken, şunları kaydetti:

“Ünal Üstel, jet raporu ne oldu? Yargılandı mı Ünal Üstel? Yargılanmadı. Ünal Üstel seçildi mi? Seçilmiş bir Başbakan mı? Hayır, seçilmiş başbakan Faiz Sucuoğlu’dur.

Ne yazık Sucuoğlu’nun hakkını da savunmak bize düştü bu memlekette artık. Atandınız siz oraya. Kim atadı? Türkiye’deki yolsuzluğa bulaşmış iktidar atadı sizi buraya”

“Özgürgün şu anda Türkiye’de elini kolunu sallayarak geziyor”

Meclis Başkanı Zorlu Töre hakkında Bakırköy Adliyesi’nde bulunan davaya da dikkat çeken Abdullah Korkmazhan, eski Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün nerede olduğu sorusunu yöneltti. Hakkında raporlara da giren rüşvet iddiaları olduğunu hatırlatan Korkmazhan, Özgürgün’ün şu anda Türkiye’de elini kolunu sallayarak gezdiğini belirtti.

Korkmazhan, Ersin Tatar’ın 2015 yılına kadar İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi tarafından arandığını ve yakalama emri olduğunu belirtirken, “Bunu ben söylemiyorum, bu belgelidir ve basına da yansıdı. Peki, Sayın Tatar soruyorum: neden aranıyordunuz? Bunu açıklamak zorunda değil mi bir cumhurbaşkanı toplumuna?” ifadelerini kullandı.

‘İki Eşit Egemen Devlet’ politikasının tüm bu iddiaları örtmek için olduğunu söyleyen Korkmazhan, toplumun dini, milli ve inanç duyguları ile oynayarak birçok yolsuzluğun gerçekleştirildiğini belirterek, “Federal Kıbrıs olursa uluslararası hukukun bir parçası olursak, bunların bu kirli düzeni kuruyacak. O yüzden federal çözüm istemiyorlar” dedi.Başa dön tuşu