InstagramKıbrısManşetSağlık

2 eczacı 1 doktor zanlı bugün Mahkemeye çıkarıldı

Poliste kurulan “Özel Soruşturma Birimi” tarafından yürütülen “sahte reçete yolsuzluğu” soruşturması kapsamında tutuklanan 2 eczacı ve 1 doktor bugün Lefkoşa‘da Mahkemeye çıkarıldı

2 eczacı 1 doktor zanlı bugün Mahkemeye çıkarıldı

Tutuklanan zanlı eczacılar Ş.B ve Ç.K ve zanlı doktor Zihni Uzman‘ın, “Resmi Evrak Sahteleme“, “Sahtelenmiş Resmi Evrakı Tedavüle Sürme” ve “Sahtekarlıkla Para ve Mal Temini” suçlamaları ve tutukluluk talebi ile bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi‘ne çıkarıldı.

Özgür Gazete Muhabiri Kadir Sidal‘ın takip ettiği davada, Mahkemeye bulgularını aktaran tahkikat polisi zanlıların; 13 Eylül 2023 tarihinde başlatılan sahte reçete soruşturması kapsamında, müşterilerinin bilgileri dışında reçete düzenleyip Sosyal Sigortalar Dairesi‘ne gönderdikleri gerekçesiyle, zanlı eczacı Ş.B ve zanlı doktor Zihni Uzman‘nın (Kıbrıslıtürklerin ilk Cilt Doktoru) 16 Ekim’de, zanlı eczacı Ç.K‘nin ise bugün tutuklandığını belirtti.

Polis: Eczacı Ş.B 27 sahte reçete düzenledi

Polis zanlı eczacı Ş.B‘nin, Ekim 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında bin 854 reçeteyi Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gönderdiğini ve soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanan zanlı Dr. M.S ile anlaşmalı olduğunu kaydetti.

Dr. Zihni Uzman

Polis Ş.B‘nin gönderdiği 120 reçetenin incelendiğini ve bunlardan 27’sinin sahte olduğunun tespit edildiğini ve zanlının gönüllü ifade vermediğini aktardı, zanlının eczanesinde yapılan aramalarda bir çok elektronik belge ve cihazın emare olarak alındığını, zanlının el yazı örneğinin de alındığını kaydetti.

Polis: Zihni Uzman 22, Ç.K 8 adet sahte reçete yazdı

Polis zanlı doktor Zihni Uzman ve Ç.K‘nin anlaşmalı olduğunu, zanlı eczacı Ç.K‘nin Ekim 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında 2 bin 201 reçeteyi Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gönderdiğini ve bunlardan bin 100 tanesinin incelendiğini belirtti.

Zanlı doktor Zihni Uzman‘ın 22 adet, zanlı eczacı Ç.K‘nin 8 adet sahte reçete yazdığının tespit edildiğini ve zanlıların gönüllü ifade vermediğini aktaran polis, zanlı eczacının eczanesinde yapılan aramalarda bir çok elektronik belge ve cihazın ayrıca 1 telefon ve 1 bilgisayar emare olarak alındığını, zanlıların el yazı örneğinin de alındığını kaydetti.

Polis, zanlıların soruşturmaya etki etmeyecekleri gerekçesiyle teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Zanlılar teminatla serbest bırakıldı

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç zanlıların; 50 bin TL nakit kefalet ödemesi, KKTC vatandaşı 2 kefilin 500’er bin TL senet imzalanması ve zanlıların iki haftada bir polise ıspat-ı vücut yapmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Zanlıların kimlik ve pasaportlarına el konularak, yurt dışına çıkışları da yasaklandı.

Sadece zanlı doktor Zihni Uzman‘ın yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle haftada bir ıspat-ı vücut yapması muaf tutuldu.Başa dön tuşu