InstagramKıbrısManşetYaşam

Şiddet uygulayıcı eş; konu basına yansıyınca tutuklandı

Polis Genel Müdürlüğü (PGM), şiddet mağduru Songül Osum‘un, defalarca şikayet etmesine ve can ve mal güvenliği olmadığını belirtmesine rağmen İskele Karakolu’nun şiddet uygulayıcısı eşine karşı “caydırıcı olmayan” tutumu hakkında söyledikleri konusunda açıklama yaptı, iddiaları kabul etmedi

PGM: Kadına şiddet konusunda sıfır toleransla çalışıyoruz

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan PGM, “kadına yönelik şiddet” konusunda “sıfır tolerans” hassasiyetiyle çalıştıklarını savunarak, Songül Osum adlı şiddet mağduru kadının şikayeti üzerine, boşanma aşamasında olduğu eş O.D’nin dün Mahkemeye çıkartıldığını ve hakkında 15 gün tutukluluk emri verildiğini ve cezaevine gönderildiğini açıkladı.

PGM’nin açıklamasının tamamı şöyle;

Son günlerde bazı basın yayın organlarında, boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından bir takım şiddet ve tacizlik olaylarına maruz kalan kadının (S.O.), şikâyetlerinin İskele Polis Müdürlüğü tarafından dikkate alınmadığı, kocasının polis tarafından korunduğu ve polisin kendisini haksız yere tutukladığını yönünde haberler yer almaktadır.

Bilinmelidir ki, daha önce de belirttiğimiz gibi, Polis Genel Müdürlüğü’nün kadına yönelik şiddet konusundaki hassasiyeti sıfır tolerans düzeyindedir.

2018 yılında, sadece Lefkoşa Polis Müdürlüğü bünyesinde, 2021 yılında ise Polis Genel Müdürlüğü ve tüm İlçe Polis Müdürlüklerinde faaliyete geçirilen “Kadına Şiddete Müdahale Birimleri” ile kadınlara yönelik şiddet konusundaki mücadelede Polis Teşkilatı olarak hassasiyetle halkımıza hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Her konuda olduğu gibi, kadına yönelik şiddet konularında da yapılan tüm şikâyetle polis tarafından hassasiyetle soruşturulmakta ve tanzim edilen dosyalar süratle yargıya havale edilmektedir.

Hal böyle olmakla beraber, basına konu olan S.O. ile boşanma aşamasındaki eşi O.D. arasında vuku bulun olaylarla ilgili, birçok kez taraflar karşılıklı polise şikâyet yapmış ve yapılan şikâyetler polis tarafından değerlendirilerek gerekli yasal işleme gidilmiştir.

Son olarak, O.D’nin, daha önceden İskele Aile Mahkemesi tarafından boşanma aşamasında olan eşine yaklaşmaması ve kendilerini rahatsız etmemeleri yönünde verilen mahkeme emrine riayet etmediği yönünde eşi S.O. tarafından polise şikâyet üzerine zanlı O.D. “Mahkeme Emrine Riayet Etmeme” suçundan polis tarafından dün (17.11.2023 tarihinde) İskele Kaza Mahkemesi huzuruna çıkartılmış ve Mahkeme zanlı O.D’nin 15 gün süre Merkezi Cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak kalması yönünde emir vermiştir”

Atlı: PGM Müdürü İskele Karakolu hakkındaki bu şikayetlere sessiz kalmaya devam mı edecek?Başa dön tuşu