InstagramKıbrısManşetSiyaset

Şahiner: Emrullah Turanlı’nın emir erleri; Arıklı ve ÜstelCumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, yeni bir Bakanlar Kurulu kararıyla, Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya Ercan Havalimanı için sınırsız “geçici izin verme” yetkisi verdiğini söyleyerek hükümetin, havaalanını yapan T&T şirketinin sahibi Emrullah Turanlı‘nın emir eri haline geldiğini kaydetti

Şahiner: Ercan’daki skandallara bir yenisi daha eklendi

Yazılı açıklama yapan Şahiner, 2012 yılında Özelleştirme Yasası altında çıkılan ihaleyle özelleştirilen Ercan Havaalanı konusundaki skandallara bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

Şahiner, sözde hükümetin bardağı çoktan taşırdığını ve ülkeden havayolu ile tek çıkış kapısı olan Ercan Havalimanı’nın temelli kapanmasına zemin oluşturabilecek hatalara Bakanlar Kurulu kararları ile imza atmaya devam ettiğini kaydetti.

“Her gün binlerce yolcunun kullandığı Ercan Havalimanı’nda ciddi güvenlik noksanlıkları var”

Yeni bir havalimanı açılacakken izlenmesi gereken prosedürler, uyulması gereken uluslararası standartlar olduğunu ve bunları denetleyecek olan makamların da yasalarda net bir şekilde belirtildiğini hatırlatan Şahiner, buna rağmen işin ehli konumunda bulunması gereken Sivil Havacılık Dairesi gibi yetkili kurumların by-pass edildiğini kaydetti.

Şahiner, “Havaalanını ve uçuş güvenliğini riske atacak eksikliklerin giderilmesini sağlamak yerine Turanlı’nın şirketine özel kıyak Bakanlar Kurulu kararlarına imza atılıyor” dedi.

Hükümetin bozulduğu ile ilgili söylentilerin kaynağı T&T için hazırlanan yeni “kıyak paketi”ymiş”

Uluslararası standartlar konusunda yetersiz, teknik eksiklikleri olan, güvenlik zafiyetleri bulunan Ercan Havalimanı‘nın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın imzası açıldığını hatırlatan Şahiner, tüm bu yükümlülükleri, maliyetlerini ödeyerek yerine getirmesi gereken Emrullah Turanlı’nın direktörü olduğu T&T olmasına rağmen, bu süreçlerde her zaman olduğu gibi yüklenici lehine kararlar almaktan zerre kadar çekinmeyen bir hükümet ile karşı karşıya olunduğunu belirtti.

Şahiner, “Bu kadar önemli bir konu hükümette pazarlık konusu yapılabiliyor ve sözde hükümet devam etsin diye de Bakanlar Kurulu utanç verici bir karara daha imza atabiliyor” dedi.

“Ercan Havalimanı’nda 6 aydan beri tek bir çivi çakılmadı üstüne bir de Arıklı’ya Bakanlar Kurulu kararı ile süresiz izinlendirme yetkisi verildi”

Şahiner Ercan Havalimanı’nın, 20 Temmuz 2023 tarihinde alelacele, yangından mal kaçırır gibi bitmeden geçici bir şekilde açıldığını hatırlatarak, 16 Haziran 2023 tarihinde alınan bir Bakanlar Kurulu Kararı ile “Havaalanı Yapım, Geliştirme, Lisanslandırma ve Çalıştırma Sertifikalandırma Tüzüğü”nde bir değişiklik yapıldığını da anımsattı.

Şahiner, “Bu değişiklikle tüzüğe ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın uygun görmesi halinde, havalimanının açılması sürecinde oluşacak eksikler tamamlanıncaya kadar ve her halükarda 6 ayı geçmemek kaydı ile Havaalanı lisansı ve çalıştırma sertifikası verebilir’ diye bir geçici madde eklenmiş ve T&T’den 6 ay içerisinde eksikliklerini tamamlaması istenmiştir” dedi.

“Cezai yaptırım uygulanması gerekirken yeni bir kıyak, her yeni kıyağa yeni bir kılıf”

Geçen 6 ay süre içerisinde deyim yerinde ise Ercan Havalimanı’nda tek bir çivi çakılmadığını söyleyen Şahiner, 17 Ocak 2024 tarihine kadar bu eksiklikler tamamlanamayacağı için ilgili tüzükte yazan izinlendirme de verilemeyeceğinden, 17 Ocak 2024 tarihinde akıllara zarar bir Bakanlar Kurulu Kararı ile yeni bir geçici madde eklendiğini kaydetti.

Şahiner, “Yeni maddede; ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın uygun görmesi halinde, havalimanının açılması sürecinde oluşacak eksikler tamamlanıncaya kadar ve her defasında altı ayı geçmemek kaydı ile Havaalanı Lisansı ve Havaalanı Çalıştırma Sertifikası verebilir’ denildi. Bu maddeyle Bakanlar Kurulu tarafından, Erhan Arıklı’ya bitmeyecek havaalanını, geçici ve güvensiz bir şekilde işletilebilmesi için izinlendirme yetkisi verilmiştir” dedi.

“Arıklı ve Üstel, Emrullah Turanlı’nın emir erleri”

Şahiner açıklamasını şöyle noktaladı;

“Verilen bu izinlendirme; güvenlik zafiyetleri, yangın algılama sistemleri eksiklikleri, kontrol kulesini devre dışı bırakabilecek enerji sorunları ve meteoroloji istasyonu gibi bir havaalanının işletilmesi için hayati öneme sahip asgari unsurlar olmadan yolcu güvenliğini yok sayacak hizmetler verecek.

Başta Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı olmak üzere, Ünal Üstel ve kabinesi Emrullah Turanlı’nın emir eri gibi davranarak, Kıbrıs Türk halkının sırtından kendi yandaşlarına kıyak çekmeye devam ediyor. Tüm bunlar yaşanırken, ‘kıskanılıyor’ denilen Ercan Havalimanı’mız ise inşaat sahası olarak halen tam teşekküllü bir şekilde faaliyete başlamayı bekliyor”Başa dön tuşu