InstagramKıbrısKültür&SanatSürmanşet

Bir Mikrofon Bir Hikâye: Atatürk Öğretmen Akademisi Direnişi

Baraka Kültür Merkezi‘nden Bir Mikrofon Bir Hikâye ekibinin bu ay mikrofonlarını Atatürk Öğretmen Akademisi direnişini konuşmak için o dönemin akademi öğrencilerinden Onur Bütüner’e uzattı

Atatürk Öğretmen Akademisi Direnişi

Programda; dönemin hükümetinin, Yakın Doğu Üniversitesi Okul Öncesi Bölümü’ne lisans izni verme kararını, Atatürk Öğretmen Akademisi’ne yönelik müdahale olarak kabul eden akademi öğrencilerinin; geçmiş yıllarda yaşanan başta Hemşirelik Yüksek Okulu örneğinde olduğu gibi, önce zayıflatma, daha sonra ise kapatıp özel sermayeye devretme sürecinin bir benzerinin yaşanmaması adına hem sokakta hem de sınıfta verdikleri direnişten bahsediliyor.

Öğrenciler tarafından şekillendirilen direnişlerde, örgütlü hareket etmenin heyecanı, coşkusu ve dinamizmi kadar barındırdığı zorluklar da konuşuldu.

Sendikalar aldıkları grev kararı ile direnişe destek verirken, hükümetin direnişi bastırmak için hem zor kullanma hem de KTOEÖS ile protokol imzalama gibi girişimlerine de değinildi. Bakanlık işgalinden çadır eylemine, çadır eyleminden öğrencilerin 1 Mayıs’a kendi kortejleri ile katılmasına kadar süren eylemlilikler karşısında hükümete geri adım attıran bu önemli direnişin keyifli hikayesi sizlerle buluşuyor.

Bir Mikrofon Bir Hikaye’nin yeni bölümü 4 Şubat Pazar günü, saat 11:00’de yayınlanacak.Başa dön tuşu