InstagramKıbrısKültür&SanatSürmanşet

AB 2012’den bu yana komiteye yaptığı katkı 27.5 milyon Euro’ya ulaştı

Avrupa Birliği (AB) Kıbrıs’ta Kültürel Miras Teknik Komitesi‘ni 2.5 milyon Euro ek yardımla desteklemeye devam ediyor

AB 2012’den bu yana komiteye yaptığı katkı 27.5 milyon Euro’ya ulaştı

Avrupa Komisyonu‘nundan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin (TCCH) 2024-2026 yılları arasındaki çalışmalarını desteklemek üzere 2.5 milyon Euro tutarında ek mali yardım sağlayan yeni bir delegasyon anlaşması imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Avrupa Birliği Yardım Programı kapsamında imzalanan bu yeni anlaşma, adanın zengin kültürel mirasının korunması, restore edilmesi ve muhafaza edilmesi suretiyle AB’nin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini kolaylaştırma çabalarına katkıda bulunacaktır” denildi.

“Komite 130’dan fazla kültürel miras alanını restore etti”

Açıklama şöyle devam etti;

“Avrupa Birliği, 2012’den bu yana, toplamda 27,5 milyon Euro’ya ulaşan katkıyla Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin çalışmalarına en büyük katkıyı yapmaktadır. Bu katkı, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ta güven artırma ve uzlaşı çabalarına olan güçlü bağlılığını göstermektedir.

Kültürel Miras Teknik Komitesi, UNDP ile uzun süredir devam eden ortaklık çerçevesinde bugüne kadar ada genelinde 130’dan fazla kültürel miras alanını restore edip koruma altına almıştır.

Projenin 9. aşaması, genç nesilleri Kıbrıs’ın ortak kültürel mirasının yeni nesil koruyucuları olarak yetiştirmeyi hedefleyen Kıbrıs’ın Kültürel Miras Genç Elçileri girişimi aracılığıyla Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin çalışmalarına dahil etmeye devam edecektir. Restore edilen ve koruma altına alınan alanların dijital ortama aktarılması sayesinde Kültürel Mirasın Dijital Ortamda Korunması ve Çevrimiçi Erişilebilirliğinin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalar, bu aşamada eklenecek olan sanal turlar ve 3D rekonstrüksiyonlar ile devam edecektir.

Avrupa Komisyonu, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıs’ın kültürel mirasının çeşitliliğinin korunması ve muhafaza edilmesine yönelik çalışmalarının yanı sıra kültürel mirasın barışın inşasında oynadığı rol konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarını desteklemektedir. Avrupa Birliği, Kıbrıs’ta kültürel mirasla ilgili çalışmalara bu yol gösterici ilkeler ışığında finansman desteği sağlamaktadır. AB, bu önemli desteği sürdürmekten gurur duymaktadır”Başa dön tuşu