InstagramKıbrısManşet

Maviş: KHK, tanıkları avukatımızdan gizli dinleyip soru dahi sormasını engelledi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kamu Hizmeti Komisyonu‘nun (KHK), KTÖS Yönetim Kurulu üyesi bir öğretmeni, “henüz ceza davası tamamlanmadan” suçlu ilan edip 4.5 yıl öğretmenlikten uzaklaştırdığını ve bununla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını duyurdu

Maviş: KHK, tanıkları avukatımızdan gizli dinleyip soru dahi sormasını engellemiştir

Yazılı açıklama yapan Maviş KHK’nın, kamudaki bozuk düzeni bir dava ile çözmeye çalıştığını ve sendika düşmanlığına varacak bir şekilde sonuçlandırdığını söyleyerek KHK’nın, KTÖS yönetim kurulu üyesi bir öğretmeni, işlemediğine inandıkları ve Öğretmenler Yasası’nda açıkça düzenlenmeyen suçlardan ötürü 4.5 yıl öğretmenlik görevinden uzaklaştırıp, 18 yıl için de kademe ilerlemesini durdurduğunu kaydetti.

Maviş, “KHK, bazı tanıkları avukatımızdan gizli dinleyip soru dahi sormasını engellemiştir. Anayasa tarafından bağımsız olması gerektiği düzenlenen KHK’nın bu tavrı hukuk dışıdır. Daha ceza davası tamamlanmadan alelacele, sırf sendika ve öğretmenin itibarının düşürülmesi için maksatlı bir dava dinlenmiştir” dedi.

“Her türlü hukuki ve sendikal mücadeleyi vereceğiz”

İlgili meslektaşlarının, benzeri görülmemiş şekilde ceza davası tamamlanmadan KHK nezdinde usulsüzce yargılanarak cezaya çarptırıldığını belirten Maviş, bu minvalde verilen karara karşı mahkemeye derhal başvuru yapacaklarını duyurdu.

Maviş, “Üyemiz ne kamuyu zarara uğratmış, ne de başka bir suç işlemiştir. Üyemizin; kendi maksatları için düzenlediği müsvedde bir belgenin, kendi katkısı olmadan Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesi sonucu ceza almasını kabul etmiyoruz. Adaletin yerine gelmesi için her türlü hukuki ve sendikal mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.Başa dön tuşu