InstagramKıbrısManşetSiyaset

Bu Memleket Bizim Platformu Cuellar’la görüşme de talep etti

Bu Memleket Bizim Platformu, adada ikinci tur görüşmelerine başlayan ve atanmış cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘la görüşmek için kuzeye geçen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri‘nin Özel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar‘ı Ledra Palas barikatında karşıladı ve bir mektup iletti

“Federal Kıbrıs çözümüne ulaşmak için mücadele ediyoruz”

Mektubu Platform adına Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem Cuellar’a verdi.

Mektup şu şekilde;

Sayın Maria Angela Holguin Cuellar,
BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi

Sayın Cuellar,

‘Bu Memleket Bizim Platformu’, Kıbrıs’ta federal çözüm, barış, özgürlük, demokrasi, insan hakları, eşitlik, adalet için yıllardır birlikte, dayanışma içinde, ortak mücadeleyi sürdüren Kıbrıs’ın kuzeyinde yaklaşık otuz örgütten oluşan bir platformdur.

Bu platform, Kıbrıs’ın bölünmesini ve bir parçasının veya tümünün başka ülkelerle birleşmesini reddetmekte, Birleşmiş Milletler gözetiminde devam eden görüşmelerde tarafların karşılıklı olarak üzerinde uzlaştığı parametreler çerçevesinde bağımsız, birleşik, federal Kıbrıs çözümüne ulaşmak için mücadele etmektedir.

“Mart ayında sizinle görüşmeyi talep ederiz”

Sayın Cuellar,

Bildiğiniz gibi, BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son raporlarında, Kıbrıs’ta gelinen olumsuz koşullarla ve ilerleme kaydedilmesindeki zorluklarla ilgili endişelerini ortaya koymuştur. Ayrıca, liderlik düzeyindeki olumsuz atmosfere de dikkat çekmiştir.

Ancak liderlik düzeyinde söz konusu olan özellikle, iki devletli veya konfederal çözüm söylemleriyle oluşan olumsuz durum, sivil toplum açısından gerçeği yansıtmamaktadır. Adamızdaki her iki toplumun çoğunluğu, BM kararları çerçevesinde, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümden yanadır. Bu, yapılan araştırmalarla da ortaya konmuştur.

Bizler, 2017 Crans Montana’dan sonra dondurulan görüşmelerin Guterres çerçevesi zemininde yeniden başlatılması ve devam ettirilmesi, elde edilen kazanımların ve ortak zeminin korunması gerektiği görüşündeyiz.

BM’nin de bu yönde çaba göstereceğine ve Kıbrıs’taki toplumların gerçek iradesini dikkate alacağına inanmaktayız.

Bu çerçevede, platform olarak görüşlerimizi, federal çözüm, barış istencimizi bir kez daha sizin aracılığınızla BM’ye iletmek üzere, adamızı ziyarete geleceğiniz Mart ayında sizinle görüşmeyi talep ederiz. Yoğun programınıza rağmen zaman ayıracağınızı umut eder iyi çalışmalar dileriz”Başa dön tuşu