InstagramKıbrısManşetSiyaset

CTP, Annan Planı referandumunun 20’nci yılında panel ve etkinlikler düzenliyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Annan Planı kabul edilmese de Kıbrıslı Türklerin kalkışmasının, dayanışmasının, emeğinin, yürek ve bilinç bütünlüğünün hiç unutulmadığını söyledi

Akansoy: Bu haysiyetli iradeyi saygıyla selamlıyoruz

Yazılı açıklama yapan Akansoy, Kıbrıs adasındaki tarihi “Annan Planı Referandumu”nun üzerinden 20 yıl geçtiğini, Birleşmiş Milletler‘in ortaya koyduğu barış planının Kıbrıs’ın her iki toplumu tarafından kabul edilmiş olsaydı, “Birleşik Federal Kıbrıs“ın bugün 20’nci yaşına gireceğini söyledi.

Akansoy, “Kıbrıslı Türkler, yüzde 65 gibi önemli bir çoğunlukla iradesini adanın yeniden birleşmesi yönünde kullanarak, sesini dünyaya duyurdu. Annan Planı Referandumu’nun 20’nci Yılı’nda bu haysiyetli iradeyi saygıyla selamlıyoruz. Annan Planı kabul edilmese de Kıbrıslı Türklerin kalkışması, dayanışması, emeği, yürek ve bilinç bütünlüğü hiç unutulmadı” dedi.

“Yeşil Hat Tüzüğü, Mali Yardım Tüzüğü, Avrupa’da öğrenim, gözlemci üyelik…”

Akansoy açıklamasına şöyle devam etti;

“Annan Planı ve referanduma giden süreç belki Kıbrıs’a barış getirmedi ama barikatları devirdi, karşılıklı geçişler yıllar sonra yeniden başladı, toplumlar yeniden buluştu.

Referandumla birlikte yeni işbirliği kapıları aralandı, Avrupa Birliği’nin ‘Yeşil Hat Tüzüğü’ ve ‘Mali Yardım Tüzüğü’ gibi adımları yaşamla buluştu, binlerce öğrencimiz Avrupa’da eğitim almaya başladı. Yine bu süreçte Avrupa Konseyi’nde ‘gözlemci üyelik’ statüsü kazanıldı.

O günler dünyaya açılma, özgürleşme, Kıbrıslı Türklerin uzun yıllardır maruz kaldığı izolasyon ve dünyadan kopartılma politikalarının son bulması için umut mevsimi olarak tarihe kazınmıştı.

“İnsanımızı adanın üçte birine hapsetmek isteyen zihniyetle yeniden yüzleşti”

‘Annan Planı’ gelecek belirsizliğinin sonlanacağı bir dönüm noktası olarak görülmüş, Kıbrıslı toplumlar tarihte ilk kez kendi geleceklerine kendileri karar vermek için sandık başına gitmişti.

Kıbrıs’ta barış isteğini tarihi bir ‘evet’le dünyaya haykıran Kıbrıslı Türkler, maalesef çözümsüzlüğün bedellerini ödemeye devam etti. 20 yıl sonra Annan Planı öncesi süreçte olduğu gibi diyaloğu, müzakereyi ve diplomasiyi terk ederek, insanımızı adanın üçte birine hapsetmek isteyen zihniyetle yeniden yüzleştik.

Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak tek bir gün dahi federal çözüme ve barışa olan inancımızı, kararlılığımızı ve bağlılığımızı yitirmedik. İnanıyoruz ki, Kıbrıslı Türkler, yeni bir sürecin daha yaratıcısı, sürükleyicisi ve öncüsü olmaya hazırdır.

Annan Planı Referandumu’nun 20’nci Yılı nedeniyle düzenlediğimiz panel ve etkinliklerle, o tarihi günlerin ışığında Kıbrıs’ın geleceğini konuşmak, irdelemek, sorgulamak ve geleceğe ışık tutmak istedik. Annan Planı sürecinin birbirinden değerli isimlerini, siyasetçilerini, düşünürlerini, aktörlerini bu amaçla yeniden bir araya getiriyoruz.

Annan Planı Referandumu”nun 20’nci yılında ‘bu ülke biziz’ diyor ve kararlılığımızı yineliyoruz: ‘Varız, Tarih Yazarız’

Tüm halkımızın davetli olduğunu belirtir, saygılar sunarım”

24 NİSAN HAFTASI ETKİNLİKLERİ

17 Nisan 2024- Çarşamba
Mağusa Belediye Salonu
19:00

Panel: Crans Montana Süreci ve Sonrası
Panelistler: ÖZDİL NAMİ, YANNIS KASULIDIS
Moderatör: Okan Dağlı

18 Nisan 2024- Perşembe
Girne- Dome Hotel
19:00

Panel: Annan Plan Sürecinde Medya
Panelistler: HASAN HASTÜRER, MUSTAFA KARAALİOĞLU, ERDAL GÜVEN, BAŞARAN DÜZGÜN
Moderatör: Muhittin Tolga Özsağlam

22 Nisan 2024- Pazartesi
Lefkoşa- Concord Hotel
18:00 Kokteyl -Sergi
19:00 Panel

Panel: Annan Planı, Dünden Bugüne
Panelistler: MEHMET ALİ TALAT, SERDAR DENKTAŞ, MİHALİS PAPAPETROU, ANDROS KİPRİYANU
Moderatör: Fikri Toros

23 Nisan 2024- Salı
Doğancı (Elye)
18.30 Barış Ateşi – Panel

Panel: Toplumsal Mücadele ve Çözüm Süreci
Panelistler: FERDİ SABİT SOYER, (BMBP – DÖNEMİN SENDİKACILARI)
Moderatör: Fatma Ekenoğlu

24 Nisan Çarşamba
Lefkoşa- Kuğulu Park
19:00 Konser

Sanatçılar: UMUT ALBAYRAK, DENİZ TEKİN, LET’S SİNG TOGETHER,

Takdim- Anı: Cenk Mutluyakalı, Gülden Karakaya, Sami ÖzusluBaşa dön tuşu