InstagramKıbrısManşetSiyaset

Özersay: YDP kurultayı yasal mı? YDP seçime girebilir mi?

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Yeniden Doğuş Partisi‘nin (YDP) Kurultayının, Siyasi Partiler Yasası‘nda öngörülen süre aşıldığı için yasal olmayacağını ve yine aynı yasaya göre bu durumda seçime katılmaması gerektiğini söyledi

Özersay: YDP kurultayı yasal mı? YDP seçime girebilir mi?

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay, gelecek hafta yapılacak YDP kurultayının yasal olup olmadığını ve YDP’nin bu şartlarda yasaya göre seçime katılıp katılamayacağını sordu.

Siyasal Partiler Yasası’nın 12/5 numaralı maddesini hatırlatan Özersay, ilgili maddenin; “Siyasal partilerin genel kongrelerinin olağan toplantıları, parti tüzüğünde belirtilen süre içerisinde ve en geç üç yılda bir yapılır” dediğini belirtti ve “Peki belirtilen üç yıllık süre içinde kurultay yapıldı mı?” diye sorarak cevabı da “Hayır” diye verdi.

“Arıklı kazanamayacağını görüp zaman kazanmak istediği için kurultayı ertelendi”

Özersay bunun nedenlerini de şöyle açıkladı;

a) Bir önceki YDP kurultayı 10 Nisan 2021’de yapılmıştı. Yasaya göre YDP’nin olağan kurultayını 10 Nisan 2024 tarihine kadar yapması şarttı. 17 Şubat 2024 Cumartesi yapılması kararlaştırılan kurultay çok da anlaşılamayan bir sebeple ve muhtemelen de sayın Arıklı kazanamayacağını görüp zaman kazanmak istediği için ertelendi.

“Yasanın belirttiği üç yıllık sürenin dışına çıkıldı”

b) Önce kurultay 14 Nisan 2024’te yapılacak denildi. Geçen Pazar yani 14 Nisan’da kurultay yapılmış olsaydı dahi yasaya aykırı olacaktı çünkü üç yıllık süre sınırı aşılmış olacaktı. Nisap yetersizliği nedeniyle kurultay 28 Nisan 2024’e kaldı yani süre daha da aşıldı ve sonuçta yasanın belirttiği üç yıllık sürenin dışına çıkıldı. Yani gelecek hafta yapılacak olan YDP kurultayı 49/2015 Siyasal Partiler Yasası’na aykırı olacak. Yasa ihlal edilerek yapılacak.

“Siyasal Partiler Yasası’na göre seçime katılamamaları gerekir”

Peki Yasa bu gibi durumlarda yani yasa bu şekilde ihlal edildiğinde bir yaptırım, bir ceza öngörüyor mu? Evet yasa tam da bu konuda bir yaptırım öngörüyor! Gelin birlikte bakalım;

a) Siyasal Partiler Yasası (Mad. 8/2) ne diyor; “Daha önce seçime katılmış bir siyasal partinin seçimlere katılabilmesi için seçimden önceki son genel kongresini bu yasada belirlenen süre içinde gerçekleştirmiş olması gerekir”

b) YDP yasada belirtildiği gibi “Daha önce seçime katılmış bir siyasi parti”dir. Yeniden seçime katılabilmesi için seçimden önceki son genel kongresini yasada belirlenen süre içerisinde yaptı mı? Hayır! Yukarıda açıkladığım üzere, yasada belirlenen süreyi aştılar, belirlenen süre içerisinde yapmadılar bu nedenle de Siyasal Partiler Yasası’na göre seçime katılamamaları gerekir.

“Yasa açıkça hangi cezanın verileceğini de açıkça yazıyor! Bundan kaçış yok!”

c) Şimdi birileri “Ama orada kastedilen belki de sadece olağan genel kongre değil, biz olağanüstü kongre yaparız hallederiz” demeye kalkmasın, boşa kürek çekmesin, en baştan uyaralım. Neden?

Çünkü bu konuda daha önce alınmış mahkeme kararlarını da okursanız görürsünüz ki “yasada belirlenen süre içerisinde” yapılması zorunlu olan şey olağanüstü kongre değil olağan kongredir.

Aksi yönde bir yorum yapmaya kalkarsanız, olağanüstü kongreyi her istediğinizde yapabileceğiniz için yasadaki o maddenin ve ibarenin hiçbir anlamı kalmaz. Halbuki hukukta yasadaki ibareleri anlamsızlaştıracak yorum yapamazsınız.

Tabi bir başkası kalkıp “Aman yahu sen da bu da bir şey mi! Anayasaya ve yasalara göre belediye seçimleri dört yılda bir yapılmalı diye yazmasına rağmen bunlar belediye seçimlerini yapmadılar, altı ay geriye attılar, yasa mı dinler bunlar!” diyebilir.

Hatırlarsanız belediye seçimlerinin ertelenmesi tartışmasında “dört yılda bir yapılır der ama yapılmaması durumunda ne olacağını yazmaz! Ortada tarif edilen bir ceza bir yaptırım yok!” diyenler dahi çıkmıştı.

Burada o saçma ve zeminsiz argüman dahi ileri sürülemez. Neden? E yasa açıkça kurultayını yasada belirtilen sürede yapmayana hangi cezanın verileceğini de açıkça yazıyor! Bundan kaçış yok!

“Bizden uyarması…”

Gerçi bizim memlekette yasa dışı durumlara bir gecede kılıf uydurulması hiç de zor değil, değil mi?

Mesela bazı partilerin belediye seçimlerine katılamayacakları, bazı yerlerde yasaya aykırı davrandıkları için aday çıkaramayacakları ortaya çıkınca bir gecede, 24 saatte Meclis olağanüstü toplanmış, Meclis’teki partilerin oy birliğiyle yasa değiştirilmiş ve seçime katılabilmeleri mümkün kılınmıştı değil mi?

Özetle YDP’nin gelecek hafta yapılacak kurultayı Siyasal Partiler Yasası’ndaki üç yıllık süre aşıldığı için yasaya aykırı olarak yapılmış olacak, yani yasal olmayacak. Yasaya göre bu durumda bir ceza, bir yaptırım söz konusudur. Bu maddeyi ihlal eden siyasal partiler seçime katılamazlar. Bizden uyarması…”Başa dön tuşu