EkonomiInstagramKıbrısManşetSiyaset

Gökçebel: Yüzde 22.98 olan HP, Göç Yasası’na tabi olanlara yüzde 16-17 civarı yansıyacaktır

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, Göç Yasası‘na mahkûm edilen çalışanların, Hayat Pahalılığı (HP) artışına rağmen daha da fakirleştirmeye devam ettiğini belirtti

Gökçebel: Emekçiler kölelik şartlarına razı edilmek için uğraşılmaktadır

Sendika adına yazılı açıklama yapan Gökçebel, UBP-DP-YDP hükümetinin sadece 3-5 zengin şirketin koruyuculuğunu yaparken; rüşvet, yolsuzluk, hırsızlığın, torpilin, adaletsizliğin de sürmesinin teminatı haline geldiğini belirtti.

Gökçebel, “Her geçen gün, tüm temel ihtiyaçlar korkunç pahalılarken, TL kullanımı yüzünden halkın alım gücü yok olurken, atılan adımlar sadece servet sahibi, para babalarını korumaya dönük devam etmektedir. Kıbrıs Türk toplumunun birçok değeri, varlığı peşkeş çekilmiştir. Üretim bitirilmek için yoğun çalışılmaktadır. Emekçiler kölelik şartlarına razı edilmek için uğraşılmaktadır” dedi.

“Memur, öğretmen, doktor dahi mezarda emekliliğe sürüklenmiştir”

Gökçebel şöyle devam etti;

“Yıllardır varoluş mücadelesi veren toplumumuz fakirleştirilerek, mülksüzleştirilerek, göçe zorlanılarak yok oluşa sürüklenmektedir.

Asgari ücretli, işçi, çiftçi, hayvancı, emekçiler, dar gelirli insanlarımız temel gıdaya dahi ulaşamaz duruma getirilmiş, orta sınıf; memur, öğretmen, doktor dahi geçinemez duruma gelmiş, mezarda emekliliğe sürüklenmişlerdir.

Hükümet kırk haramiler gibi davranmaya, ülke kaynaklarını heba etmeye, zenginin, yandaşın önünü açmaya devam etmektedir. Asgari ücret ve HP artışı daha yapılmadan katlanan zamlarla sıfırlanmıştır.

“Yüzde 22.98 olan HP, Göç Yasalılara yüzde 16-17 civarı yansıyacaktır”

Göç Yasası’na mahkûm edilen çalışanları Hayat Pahalılığı (HP) artışına rağmen daha da fakirleştirmeye devam etmektedir. Yüzde 22.98 HP Göç Yasalılara yüzde 16-17 civarı yansıyacaktır. Oysa temel tüketim maddelerinin dört ayda ortalama artışı iki katından fazla olmuştur. KTOEÖS olarak hükümeti uyarıyoruz;

1- Göç Yasalı kamu çalışanlarına HP’nin üzerine hükümetle yapılan protokol gereği ek artış verilmelidir.

2- Vergi adaletsizliği derhal giderilmelidir. Vergilerle beli bükülen dar gelirlilerin gelir vergisi azaltılmalıdır. Asgari ücretli, göç yasalı bir çalışanın ve multi zenginlerin yüzde 37 gelir vergisi ödemesi adaletsizliği son bulmalıdır.

3- 2008 sonrası geçirilen Sosyal Güvenlik Yasası ve Göç Yasası fon yönetimi çalışanlara devredilmeli, yasa derhal değiştirilmeli, mutlaka KTOEÖS de orda olmalıdı

4- Göç Yasası büyük bir eşitsizlik, aynı işi yapanlar arasında büyük bir adaletsizlik yaratmaktadır. Özellikle göç yasası Barem Skalası derhal adaleti sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

5- Geçmiş dönemde HP’de yapılan yanlış hesaplama derhal ortaya konmalı ve derhal çalışanlara geriye dönük yansıtılmalıdır.

“Hükümetçilik oynanmasına seyirci kalmayacağımızın altını bir kez daha çizeriz”

KTOEÖS olarak siyasi partiler ziyaret edilmiştir. Meclise, Milli Eğitim Bakanlığı’na anomaliler anlatışmış fakat henüz bir adım atılmamıştır. Bu konuda sabrın sonuna gelinmiştir.

Sadece çalışanlara, emekçilere, üretenlere saldıran bu hükümet tutumuna devam edilmesi durumunda tüm örgütlerle birlikte bu anlayıştaki hükümetten kurtulana kadar mücadelemizi yükseltme kararlılığımızın süreceğini tekrar vurgularız.

Çalışanları, emekçileri birbirine kırdıran, dayatma politikalarla ülkemizi yaşanmaz hale getiren, her gün başka bir emekçi kesime saldıran, siyasi ve ideolojik olarak zenginlerin yanında yer alan bir anlayışın, hükümetçilik oynanmasına seyirci kalmayacağımızın altını bir kez daha çizeriz”Başa dön tuşu