InstagramKıbrısManşetSiyaset

Sol Hareket: Tatar ve Üstel 2022’de “yangın helikopteri konuşlanacak” demişti, helikopterin izine dahi rastlanmadı

Sol Hareket Ekoloji Komitesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, “yangın helikopteri konuşlanacak” vaatlerini hatırlattı ve “Bir Ersin Tatar kaç yangın söndürür?” diye sordu

Sol Hareket: Yangın helikopteri konuşlanacak denilmişti

Yazılı açıklama yapan komite, atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın yurt dışı ziyaretleri, izaz ikramlar ve boşa akıtılan kaynaklarla birlikte 5 Haziran Dünya Çevre gününü kutladıklarını belirtti.

Komite açıklamasında, “Atanmış kayyum Ersin Tatar ve AKP‘nin yerli iş birlikçileri UBP-DP-YDP hükümetinin başını çeken atanmış başbakan Ünal Üstel; Mayıs 2022 tarihli Geçitköy/Panagra yangını sıralarında ‘Yangın söndürme helikopterini Ercan Havalimanı‘na 1 Haziran itibariyle konuşlandırılacak’ bilgisi vermişti” ifadelerine yer verdi.

“Ercan’da konuşlandırılan helikopterin izine dahi rastlanmadı”

Açıklama şöyle devam etti;

“Bunun ardından Haziran 2022 tarihli, 5 gün süren Mersinlik/Phlamoudi yangını ile birlikte hektarlarca alan yanarken bahsi geçen Ercan’da konuşlandırılan helikopterin izine dahi rastlanmamıştır.

Aradan geçen iki yıl boyunca elbet ki tedbirsiz egemen devlet olan KKTC’de yangınlar devam etmiştir ve ne yangın helikopteri, uçağı konuşlandırılmış, ne mevcut Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı‘na bağlı helikopter gerekli teçhizatlar ile yangınlara karşı müdahale aracına çevrilmiş ne de bunca yıllık hatalardan ders çıkarılmıştır.

Umursamazlığınız, beceriksizliğiniz, ekoloji düşmanı zihniyetiniz, güzelim ülkemizi yok ediyor. Ülke kaynaklarını, kamuya partizanca istihdam, külliye, şatafat, gösteriş için harcayan, bir yangın helikopteri almayan bu zihniyeti protesto ediyoruz. Yanan her bir ağacın, canlının, yok olan ekosistemin sorumlusu sizsiniz…”Başa dön tuşu