GüncelInstagramKıbrısSağlıkSürmanşet

Kırmızı: Kaçak iş gücü ve iş yerlerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz

İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği (İEZB), İskele bölgesinde halka daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla İskele Belediyesi Zabıta birimi ile işbirliğine girdi

Mayıs ve Haziran ayında bölgedeki 81 iş yeri denetlendi

İskele Belediyesi Zabıta Birimi ile işbirliğine giren İEZB, bu kapsamda Mayıs ve haziran aylarında bölgede yer alan 81 iş yerine denetimler gerçekleştirdi. Yapılan denetimlerde 48 iş yerinin evraklarının eksik, 10 iş yerinin ise kapalı olduğu tespit edildi.

Gerekli resmi evrakları eksik olan işletmelere gerekli uyarıların yapıldığı ve eksik evrakları tamamlamaları için süre verildiği aktarıldı. Bunun yanı sıra, denetim ekiplerinin iş yeri sahipleri ve çalışanları yasal mevzuat konusunda bilgilendirdikleri de vurgulandı.

İskele Belediyesi sınırlarındaki 81 iş yerini denetleyen ekipler, önümüzdeki günlerde ise Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi, Erenköy Dipkarpaz belediyesi sınırları içerisindeki tüm işlerini de denetime tabi tutacağı açıklandı.

Kırmızı: Kaçak iş gücü ve iş yerlerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz

Bölgede yapılan denetimlerle ilgili açıklama yapan İEZB Başkanı Serkan Kırmızı, bu denetimlerle kaçak iş gücü ve kaçak iş yerinin önüne geçmeye amaçladıklarını belirtti.

İEZB Başkanı Kırmızı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“İş yerlerinin denetlenmesi çok önemli. İş yerlerinin yasalar doğrultusunda iş yapmaları ve yasalar çerçevesinde işçi çalıştırması da çok önemli. Sektör ayırt edilmeksizin yapılan denetlemelerde gördük ki, birçok iş yerlerinde sorumlular, iş yeri sahipleri her yıl evrakların yenilenmesi gerektiğini bilmiyor. Bu konularda hem iş yeri sorumluları, hem iş yeri sahipleri bilgilendiriliyor.

“Denetimler sayesinde iş yerlerinin daha profesyonel ve yasalara uygun çalışmaları sağlanacaktır”

Bu bize gösteriyor ki tüm oda yönetimlerinin kendilerine bağlı iş yerlerini denetlemeleri ve bilgilendirmeleri önem arz etmektedir. Bu denetimler sayesinde iş yerlerinin daha profesyonel ve yasalara uygun çalışmaları sağlanacaktır. Bizler, İEZB olarak İskele Belediyesi Zabıta Birimi işbirliğinde ve KT Esnaf ve Zanaatkarlar Odası desteğiyle denetlemelerimizi düzenli ve belirli aralıklarla sürdüreceğiz. Denetlemelerdeki en önemli amaçlarımızdan biri de kaça iş gücü ile kaçak iş yerlerini engellemektir”

“Tüm oda başkanlarını kendilerine bağlı işyerlerini denetlemeye davet ediyorum”

İEZB Başkanı Serkan Kırmızı açıklamasının sonunda adanın kuzeyindeki tüm oda başkanlarına seslenerek, “Ülkemizin kalkınması için tüm odalara önemli görevler düşmektedir. Buradan tüm Oda başkanları ile yönetim kurullarına sesleniyorum. Kendilerine bağlı tüm işyerlerinin denetleyip ülkemizdeki tüm kaçakları önlemek için göreve davet ediyorum” ifadelerini kullandı.Başa dön tuşu