GüncelInstagramKıbrısManşetSiyaset

Ankette mevcut hükümet yüzde 45 oranında başarısız bulundu

Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi‘nin Cumhuriyetçi Türk Partisi‘nin (CTP) talebiyle gerçekleştirdiği “Nabız 2024: KKTC Geneli Mayıs 2024” anket sonuçları dün düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı

Anket çalışmasının örneklemi bin 400 kişiden oluştu

Statica tarafından gerçekleştirilen anket çalışması, yüz-yüze (CAPI yönetimi) soru cevap şeklinde gerçekleştirildi.

Toplamda bin 400 KKTC seçmeni örnekleminin kullandığı anket çalışması, katılımcılara mevcut hükümetten memnuniyetleri, siyaset ile ilgili görüş ve beklentileri, öncelikli olarak endişelerini ve iyi yönde gelişmesini temenni ettikleri konuları, önceki seçimlerde kullandığı oyları ve önümüzde seçimlere yönelik tercih ettikleri parti ve Cumhurbaşkanı adaylarını öğrenmeye çalışıyor.

Ankette katılımcılar, “Kıbrıs’ın kuzeyinde kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz?” sorusuna yüzde 43.29 oranında güvende hissediyorum şeklinde cevap verirken, “Yeterince güvende hissetmiyorum” diyenlerin sayısı yüzde 11.86 oranında kaldı.

Sizce ülkenin en önemli sorunu nedir?

Sizce ülkenin en önemli sorunu nedir?” sorusuna ise katılımcılar, yüzde 68.43 oranında “Yolsuzluk, Rüşvet ve Liyakatsizlik” seçeneğini tercih ederken, yüzde 62.29 oranında “Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması” ve yüzde 61.21 oranında “Ekonomik sorunlar, TL’nin değer kaybı ve alım gücünün düşmesi” olarak cevaplandı.

Ankette yer alan “Sizce Türkiye ile nasıl bir ilişki kurulmalıdır?” sorusuna yüzde 49.64 oranında “Türkiye ile iyi ilişki içerisinde ve uyumlu olunmalıdır” cevabı verilirken, yüzde 24.50 oranında ise “Kıbrıslıtürklerin menfaat ve hassasiyetleri öncelikli olmalıdır” seçeneği tercih edildi.

Hükümet yüzde 45 oranında başarısız bulundu

Statica’nın anketinde mevcut hükümet hakkındaki düşünceler sorusunda katılımcıların yüzde 45.79’ü “başarısız, çok başarısız” seçeneğini tercih ederken, “başarılı-çok başarılı” diyenlerin oranı ise yüzde 28.50’de kaldı.

Ankette yer alan ve sosyal medyada çok konuşulan konular arasında yer alan “Muhalefet partileri içerisinde en başarılı bulduğunuz parti hangisidir?” sorusunda katılımcılar yüzde 50.64 oranında CTP derken, bu soruya cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 34.57 oldu.

En başarılı muhalefet partisi CTP

Önümüzdeki Pazar günü seçim yapılacak olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?” sorusuna karşılık olarak katılımcılar yüzde 35.07 oranında CTP derken, UBP yüzde 28.29, karma ise yüzde 11.71 oranında tercih edildi.

Anketin son sorusunda ise katılımcılara “KKTC’nin Cumhurbaşkanı ve dünyada Kıbrıslı Türk lider kimi görmek istersiniz?” sorusu soruldu.

Anket sonuçlarında ortaya çıkan tabloda katılımcıların yüzde 42.64’ü Tufan Erhürman olarak cevap verirken, Ersin Tatar yüzde 30.21 ve yüzde 14.71 oranında hiçbiri seçeneğini tercih edildi.

Anket sonuçlarının tamamına BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz Başa dön tuşu