InstagramKıbrısManşetSiyaset

Bengihan: Bu ülkede yaşayan herkese adil ve eşit davrandıkları güne kadar devam edeceğiz

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Sağlık Bakanlığı’nı, Maliye Bakanlığını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nı, “yasa ve tüzüklere aykırı davranmak ve görevi ihmal” gerekçeleriyle dava etti

Bengihan: Kendi istediği görevlendirme ve nakilleri partizanca ve keyfi yapabilmek için tüzük değiştirdi

Lefkoşa‘da Mahkemeler önünde basına açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sağlık Bakanlığı’nın, yanlış, keyfi ve partizanca uygulamalarını dava etmek, idari işlemlerini durdurmak hem de Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının Toplu sözleşme, Grev ve Referandum Yasası’na aykırı davranmaları sebebiyle dava etmek için burada bulunduklarını belirtti.

Bengihan, “Bir kere Sağlık Bakanı kamu sağlık çalışanlarıyla ilgili Nakil Tüzüğü çerçevesinde nakil kurullarında bulunan sendikaları, keyfi şekilde tüzükten çıkartmıştır. Sebebi de kendi istediği görevlendirme ve nakilleri partizanca ve keyfi yapabilmektir” dedi.

“Tek derdi; hukuk tanımayan tavırlarıyla yandaşlarına menfaat sağlamak”

Sağlık Bakanı’nın, kendi çıkarttığı tüzüğe bile uymadığını söyleyen Bengihan, “Düşünün önceki Nakil Tüzüğü’ne aykırı davranıyordu, yine dava etmiştik. Sonra yeni tüzük çıkardı, nakil kurulundan sendikaları çıkardı. Ancak kendisi çıkardığı yeni tüzüğün kriter ve düzenlemelerine de uymadan yeni görevlendirme ve nakiller yapmaya başladı” dedi.

Bengihan şöyle devam etti;

“Tek derdi; hukuk tanımayan tavırlarıyla yandaşlarına menfaat sağlamaktır.

Bununla birlikte; kamuda çalışan ve sözleşmeli statüde bulunanların Toplu Sözleşme kapsamına alınmalarıyla ilgili 2018-19 yıllarında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin süresinin dolmasına rağmen bu sözleşmenin yenilenmesi söz konusu olduğunda, Grev ve Referandum Yasası da bunun usul ve esaslarını düzenlemesine rağmen, yine keyfi şekilde Maliye Bakanı bunu imzalamadı.

Uzlaşı masasını kuracak olan ve Maliye Bakanlığı’nı da yasalara uymaya davet edecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bunu yapmayarak görevini ihmal etti.

“Ya yasalara mevzuatlara uygun davranacaklar ya davranacaklar”

Hükümet edenler; yasaları uygulaması gerekirken, belli dönemlerde de yasa koyucu durumunda olmalarına rağmen maalesef kendileri aykırı davranıyor.

Biz de sendikalar olarak sendikacılık bilinciyle hukuk yaratma anlamında bugün yine dava dosyalıyoruz. Ya yasalara mevzuatlara uygun davranacaklar ya davranacaklar.

Bu ülkede yaşayan herkese adil ve eşit davrandıkları güne kadar devam edeceğiz”Başa dön tuşu