EkonomiGüncelInstagramKıbrısManşetSiyaset

Demir: Avrupa Birliği standartlarına uyumlu işgücü istatistikleri üretilecek

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir, Hanehalkı İşgücü Araştırması için kurum tarafından eğitim verilen anketörlerin her ay, tesadüfi 540 haneyi ziyaret edeceğini duyurdu

Demir: Avrupa Birliği standartlarına uyumlu işgücü istatistikleri üretilecek

Asgari ücretin hesaplanmasında baz alınan ürünlerin fiyatlarını değiştirmediği Meclis komitelerinde ispatlanan ve ağır eleştirilerin hedefi olan kurum yeni bir anket çalışması başlatıyr.

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir yaptığı açıklamada, ‘Hanehalkı İşgücü Araştırması‘ anketi için evlere konuk olup işgücü istatistiklerini ortaya çıkarmaya çalışacağını söyledi.

Demir, 2024 yılından itibaren gerek ülke gerek dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak anketin uygulama sıklığı, örnek büyüklüğü, tahmin boyutu, soru formu gibi konularda bazı yapısal değişikliklere gidildiğini bildirdi.

Bu doğrultuda 2024 yılından itibaren aylık anket uygulamasına geçildiğini kaydeden Demir, şöyle devam etti:

“Bu sayede anket sonuçları üçer aylık çeyreklikler şeklinde KKTC; yıllık olarak ise KKTC tahminlerinin yanı sıra 6 ilçe düzeyinde Avrupa Birliği standartlarına uyumlu işgücü istatistikleri üretilecektir.

“Soru kağıdı yeniden elden geçirilmiş ve gerekli güncellemeler yapılmıştır”

Son yıllarda işgücü piyasalarındaki çalışma şekillerindeki farklılaşmalar, gelişen politika ihtiyaçları ve politika üretmek için istatistiklere olan talebin artması gibi bir dizi gelişmeler sonrasında, işgücü istatistiklerinin tanım ve standartlarının gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

19. Uluslararası Çalışma İstatistikçileri Konferansı (19. ICLS) kararları ile belirlenen çalışma türleri, istihdam, işsizlik ve atıl işgücüne ilişkin tanım ve standartlar doğrultusunda, soru kağıdı yeniden elden geçirilmiş ve gerekli güncellemeler yapılmıştır”

“Her ay tesadüfi seçilecek 540 haneyi ziyaret edeceğiz”

Demir, bu çerçevede, Hanehalkı İşgücü Araştırması’nı uygulamak üzere İstatistik Kurumu tarafından eğitim verilen anketörlerin her ay için tamamen tesadüfi olarak seçilen 540 haneyi ziyaret edeceğini ve bu hanelerde bulunan kişilerden aldıkları cevaplar doğrultusunda anket formunu dolduracağını kaydetti.

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir, anketörlerin istenildiğinde gösterilmek üzere İstatistik Kurumu mührünün bulunduğu “görev belgelerin”i yanlarında bulunduracağını da bildirdi.Başa dön tuşu