GüncelInstagramKıbrısManşetÖzgür Doğa Özgür ÇevreYaşam

Nesli tükenme riski altında olan Keşiş foklarından 20 tanesi Kıbrıs kıyılarında yaşıyor!

Avrupa’nın en nadir ve nesli tükenmekte olan deniz memelisi olan Akdeniz keşiş fokları, 10 aylık bir gebelik döneminin ardından Eylül ve Aralık ayları arasında Kıbrıs’ın deniz mağaralarını kullanarak doğum yapacak

Yetkililer, fokların rahatsız edilmemesi konusunda halkı uyardı

Kıbrıs Cumhuriyeti Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Dairesi, keşiş fok yavrularıyla karşılaşıldığında çok dikkatli olunması gerektiğini, çünkü insan müdahalesinin anneleri tarafından terk edilmelerinin başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Anne deniz fokları genellikle yiyecek ararken yavrularını mağaralarda bırakıyorlar. Yetkililer, bu nedenle insanların bir fok yavrusuyla karşılaştıklarında ani hareketlerden kaçınması, sadece uzaktan bakması, fotoğraf çekerken flaş kullanmaktan kaçınması, onları asla beslememesi, mağaradan çekilmeli ve yetkililere haber vermesi gerektiği bildirildi.

Keşiş fokları 33 fok türü arasında en nadir olanı

Keşiş foku – Monachus monachus – dünyadaki 33 fok türü arasında en nadir olanı olarak dikkat çekiyor.

Akdeniz foklarının, antik çağda Akdeniz’in her yerinde yaşadığı düşünülüyor ancak bugün Avrupa’nın en çok tehlike altında olan deniz memelisi olma özelliğini taşıyor. Toplamda sadece 700 Akdeniz fokunun yaşadığı tahmin edilirken, bu foklardan 20 tanesinin Kıbrıs kıyılarında yaşadığı biliniyor.

Keşiş foku, Kıbrıs Cumhuriyeti ulusal mevzuat ve düzenlemelerin yanı sıra AB direktifleri ve protokolleri kapsamında korunuyor.

Kıbrıs’ta Monachus monachus’un korunmasından Kıbrıs Cumhuriyeti Balıkçılık Dairesi sorumlu bulunuyor.

Bu kapsamda, Fokların kullandığı tüm barınaklarının kaydedildiği ve 2010’dan beri 24 saat izleme programı uygulandığı biliniyor.Başa dön tuşu