EkonomiKıbrısManşet

Değirmenci: Hindistan kökenli Delta varyantı: Pandemide yeni dalga riski!

Küresel mali piyasalar haftaya göreceli olarak sakin bir seyir ile başladı. Hatırlanacağı üzere, Cuma günü ABD‘de açıklanan ve FED‘in favori gösterge endeksi olarak kabul edilen PCE (kişisel tüketim harcamaları) enflasyonu, Mayıs ayında yıllık bazda %3,9 ile 2008’den bu yana en yüksek düzeye yükselerek ABD’de enflasyonist baskıların devam ettiğini teyit etti.

ABD ekonomisine yönelik son dönemde açıklanan başta enflasyon veri seti olmak üzere, makro ekonomik verilerin güçlü geldiğini gözlemliyoruz. Bu bağlamda, her ayın ilk Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporu bu hafta piyasaların merceğinde bulunuyor.

Küresel mali piyasalar bir tarafta FED’in enflasyona karşı ‘geçici’ söyleminin getirdiği konfor alanı içinde her iyimserlikte hisse senedi piyasalarını daha da yukarıya taşımaya devam ederken, parti havasını ise bu sefer Hindistan kökenli Delta varyantı bozdu.

Pandemide yeni bir dalga riskini artıran bu gelişme, özellikle İngiltere’de yeni vaka sayısını 22,644 kişi ile dün son 5 ayın zirvesi taşıdı! Henüz, cılız da olsa, pandemide en kötüsünün geride kaldığı inanışını artarken, delta varyantı ve artan vaka sayıları, yeniden izolasyon önlemlerini artırarak başta petrol olmak üzere piyasaların tadını kaçırıyor.

Bültenin devamı için TIKLAYINBaşa dön tuşu