KıbrısManşet

Dışişleri Bakanlığı’ndan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tepkiDışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ın güneyinde orta eğitimde kullanılan kitaptan Atatürk’le ilgili sayfanın önce yırtılması ardından da kitabın ‘uygunsuz’ değerlendirilerek tümden toplatılmasına talimatı verilmesini şiddetle kınadı

Dışişleri Bakanlığı: Bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun bir örneğidir

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kıbrıs’ın güneyinde orta eğitimde kullanılan bir kitapta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı sayfanın önce yırtılmasına ardından da tümden toplatılmasına ilişkin Rum Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kararı şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada aynı zamanda konuyla ilgili, “Bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun yeni bir örneğidir” denildi.

“Bu saygısızlığın kabul edilmesi mümkün değildir”

Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması esnasında gerçekleştirdiği destansı mücadele ve Cumhuriyet sonrasındaki devrimleri ile yalnızca Türk milleti için değil, dünyadaki tüm ülkeler için ilham veren bir lider olduğu vurgulanan açıklamada, Türk Ulusunun Liderine yapılan bu saygısızlığın kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Rum tarafının artarak devam eden düşmanca tutumunun Rum eğitim sistemine yansıması Rum tarafının adadaki Türk varlığına tahammül edemediğini ve Türk ulusunun şanlı tarihini hazmedemediğini açıkça göstermektedir.

Uluslararası toplumun, Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varılamamasının temelinde Rum tarafında hüküm süren bu ırkçı zihniyetin yattığını anlaması gerekmektedir.

Bu vesileyle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla bir kez daha anıyoruz”Başa dön tuşu