KıbrısManşet

Özersay’dan Anastasiadis’e hatırlatma: Venizelos erdemli davranmıştıHalkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Rum Eğitim Bakanlığı‘nın lise kitaplarında yer alan Atatürk‘le ilgili sayfasının yırtılarak çıkartılmak istemesine atıfta bulunarak, tarihi bir gerçeği hatırlattı

Özersay: Atatürk’ü Nobel’e aday gösteren Yunanistan Başbakanı Venizelos’du

Sosyal medya hesabından ‘Sn. Anastasiadis’e samimi bir hatırlatma’ başlığıyla açıklama yapan Özersay, Rum Eğitim Bakanlığı’nın lise kitaplarında yer alan Atatürk’le ilgili sayfasının yırtılarak çıkartılmak istemesine atıfta bulundu.

Özersay, Mustafa Kemal Atatürk‘ü 1934 yılında Nobel Barış Ödülü‘ne aday gösterenin Yunanistan Başbakanı Venizelos olduğunu söyledi.

“12 yıl sonra bu erdemli adımı atmıştı”

1922 yılında Yunanlılar için ‘Küçük Asya Felaketi’ olarak bilinen yenilginin, Türk ulusunun Kurtuluş Savaşı başarısı olduğunu anlatan Özersay, Yunan Başbakanı Anadolu’nun işgalden kurtuluşundan ve Yunanistan’ın yenilgisinden 12 yıl sonra bu erdemli adımı attığını hatırlattı.

Özersay, “Yunan Başbakanı Venizelos mektubunda ‘Hukuk ve dinin iç içe girdiği teokratik bir imparatorluktan modern bir ulus devlete geçiş Mustafa Kemal ile mümkün olabilmiştir’ diyor. “Büyük reformcu Mustafa Kemal Paşa liderliğinde, sultanların mutlakiyetçi rejimi yıkıldı ve devlet tam anlamıyla laikliği benimsedi’ ifadelerini kullanıyordu. Venizelos ayrıca, ‘Barışın tesis edilmesinde kıymetli katkılar sağlayan kişi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’dır’ diyebiliyordu” dedi.

“Venizelos’un gösterdiği erdemin birazını olsun gösterir ve bu kitap rezaletine bir son verir”

Anastasiades’in korkusunun Atatürk’ün Yunan ulusuna ‘Küçük Asya Felaketi’ denilen yenilgiyi yaşatmış olması olabileceğini söyleyen Özersay, o felaketi yaşayan Yunanistan’ın Başbakanı’nın bile bunu sorun yapmayarak Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterebildiğini belirtti.

Özersay, “Umarım sn. Anastasiades kendi atadığı Eğitim Bakanı’na bu tarihi mektubu hatırlatıp Venizelos’un gösterdiği erdemin birazını olsun gösterir ve bu kitap rezaletine bir son verir” dedi.Başa dön tuşu