KıbrısManşet

Avrupa Komisyonu, 2021 Eylem Programını kabul ettiAvrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 30,7 milyon Euro bütçeli yeni Yıllık Eylem Programını bugün kabul edeceğini açıkladı

Kıbrıslıtürk üreticilerin Halloumi/Hellim paketinden faydalanmasına yardımcı olunacak

Yapılan açıklama şöyle;

Geniş kapsamlı AB desteğinin bir parçası olarak, Kıbrıslıtürk üreticilerin Halloumi/Hellim paketinden faydalanmasına yardımcı olmak için özel önlemler planlanmıştır. Bu önlemler, ilgili AB standartlarına uygunluğu gerektirmektedir.

Yardım Programı dahilindeki bu destek kapsamında, gıda güvenliği ve hijyen standartlarının iyileştirilmesi, hayvan hastalıklarının ortadan kaldırılması, AB ile uyumlu bir hayvan tanımlama ve kayıt sisteminin geliştirilmesi ve böylelikle ada çapında bir çözümün elde edilmesi yer almaktadır. Program ayrıca, Avrupa Yeşil Düzeni’nde yer alan öncelikler doğrultusunda yeşil altyapı ve çevre için sağlanan desteğin devamını da içermektedir.

Ferreira: Program, ekonomik kalkınmayı ve güven artırıcı önlemleri desteklemeyi amaçlamaktadır

Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira yapmış olduğu açıklamada: “Yardım Programımız, Kıbrıs halkına çok somut faydalar sağladığını sürekli olarak kanıtlamıştır. Yeni Eylem Programında yer alan projeler, Kıbrıslıtürk üreticilerin bu yılın Nisan ayında kabul edilen Halloumi/Hellim Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) paketinden yararlanabilmeleri için önemli yardımlar da dahil olmak üzere ekonomik kalkınmayı, uzlaşıyı ve güven artırıcı önlemleri desteklemeyi amaçlamaktadır. Mevcut siyasi duruma rağmen program her zamanki gibi güncelliğini korumakta ve biz de adada kapsamlı çözüme yönelik desteğimizdeki kararlılığımızı sürdürmekteyiz” dedi.

Program, ada genelinde STÖ’ler arasındaki iş birliğini geliştirmeye yardımcı olacak

Program, Kıbrıs’ta güven artırıcı önlemleri desteklemek amacıyla, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ve Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne önemli seviyede finansman sağlamaya devam edecektir. İki toplumlu Teknik Komitelere daha fazla destek sunularak faaliyetlerini daha etkin bir şekilde yürütmelerine destek olunacaktır. Ayrıca, sivil topluma yönelik devam eden destekler, ada genelinde STÖ’ler arasındaki iş birliğini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Böylelikle, iki toplumlu faaliyetlerin daha fazla düzenlenmesine ilham kaynağı olacak ve dolayısıyla kapsamlı çözüme yönelik sürece katkıda bulunacaktır.

Program, Kıbrıstürk toplumunda AB’nin bilgi ve iletişim faaliyetlerinin devamını da sağlayacaktır. Son olarak, burs programı, College of Europe da dahil olmak üzere, genç Kıbrıslıtürklerin AB Üye Devletlerinde akademik ve mesleki deneyim kazanmalarına olanak sağlayacaktır. Başa dön tuşu