KıbrısManşet

Bengihan: Hangi Kıbrıslıtürkler TC’ye giriş yasaklıdır ve gerekçeleri nelerdir?

Bu Memleket Bizim Platformu (BMBP), TC‘ye girişleri gerekçesiz olarak yasaklanan Kıbrıslıtürklerin kimler olduğunu öğrenmek için TC Lefkoşa Elçiliği‘ne dilekçe vererek, Kıbrıslıtürklerin terörist muamelesi görmesini kabul etmeyeceklerini söyledi

Bengihan: Bu arkadaşlarımız terörist misir? Kıbrıslıtürklerin terörist muamelesi görmesini kabul etmiyoruz

BMBP adına Elçilik önünde açıklama yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan Kıbrıslıtürklerin, TC’ye girişlerinin yasaklanması konusunda büyük üzüntü içinde olduklarını, ülkenin yurtsever insanlarının somut bir gerekçe gösterilmeden TC’ye alınmadığını belirtti.

Bengihan, “Kıbrıslıtürklerin yurtseverler, hangi suçu işlediklerini ifade edilmeden G82 koduyla ‘Güvenlik ve Tehlike‘ gerekçe gösterilerek TC’ye alınmıyor. Bu arkadaşlarımız terörist misir? Kıbrıslıtürklerin terörist muamelesi görmesini kabul etmiyoruz” dedi.

“Kıbrıslıtürklerin ne TC devleti ne de halklarıyla hiçbir sorunu yoktur”

Kıbrıslıtürklerin Türkiye halklarıyla hiçbir sıkıntısı olmadığını ve halkların kardeşliğine inandığını vurgulayan Bengihan, Kıbrıslıtürklerin ne TC devleti ne de halklarıyla hiçbir sorunları olmadığını belirtti.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden yurtsever Kıbrıslıtürklerin aileleri ve çocuklarıyla TC havalimanlarında göz altına alındığını hatırlatan Bengihan, “Kıbrıs Türk halkı bunu kabul etmemektedir, bu durum iki ülke arasındaki dostluğu zedelemektedir” dedi.

“Hangi Kıbrıslıtürkler TC’ye giriş yasaklıdır ve gerekçeleri nelerdir?”

Bu yasağın hangi Kıbrıslı yurtseverleri kapsadığını soran Bengihan, taleplerinin TC’ye giriş konusundaki gerkçeleri öğrenmek ve nihayetinde de bu yasağın kalması olduğunu vurguladı.

Bengihan, “Bu yasakların kaldırılmasını talep ediyoruz çünkü bir gerekçe yok. Kıbrıslıtürklerin terörist muamalesini görmesini hazmedemiyoruz. Elçiliğe yazdğımız dilekçede de açıkça sorduk; hangi Kıbrıslıtürkler TC’ye giriş yasaklıdır ve gerekçeleri nelerdir? Elçiden de radevu talep ettik. İerleyen günlerde halklar arasındaki ilişkilerin bozulmaması için bu talepte bulunuyoruz. Bir bilgi kirliliği varsa bunu bilmek ve gerekçekleri öğrenmek hakkımızdır” ifadelerini kullandı.

“Aslında bu soruların cevaplarını öğrenip halka iletmesi gereken başka Dışişleri Bakanlığı ve hükümettir”

Bu Memleket Bizim Platformunun, ülkesini seven ve ülke sıkıntılarının gailesini çeken siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinden oluştuğuna dikkat çeken Bengihan, aslında tüm bu soruların cevaplarını öğrenip halka iletmesi gerekenin başka Dışişleri Bakanlığı ve hükümet olduğunun altını çizdi.

Bengihan, “Ancak hükümet edenler ve nasıl Bakan olduğu hepimizin malumu olan Dışişleri Bakanı, bu soruların cevaplarını öğrenerek, buna karşı çıkarak halkı aydınlatması gerekir. Ancak onlar bu ülkenin gailesini çekmiyorlar” dedi.

Bengihan konuşmasınına rdından, BMBP adına yazılan dilekçeyi Elçilik görevlilerine verdi.

BMBP’nin TC Elçiliği’ne verdiği dilekçe


Başa dön tuşu