DünyaManşet

“Atatürkçüyüm” diye diye Cumhur İttifakı’na destek verdi!Türkiye‘de 14 Mayıs‘ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ATA İttifakı’nın alacağı tutum günlerdir merak konusuydu. ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci turda Cumhur İttifakı‘nın adayı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı

“Atatürkçüyüm” diye diye Cumhur İttifakı’na destek verdi!

Oğan’ın saat  17.00’da başladığı konuşmasının satır başları şöyle;

* Öncelikle Türk milletinin her bir ferdine seçimlerde göstermiş oldukları makul tavır, yüksek katılım ve bize olan teveccühleri için teşekkür ederim.

* Yaklaşık 10 senedir bizimle beraber yol yürüyen, en zor zamanlarda bizi yalnız bırakmayan yol arkadaşlarımıza, Türkiye’nin her yerinde çalışan Sinan Oğan gönüllülerine teşekkür ederiyorum.

* Cümlelerimiz için tehditler aldık. Saldırılara uğradık. Sosyal medya lincine uğradık. Sesimizi TV’lerden, gazetelerden duyuramadık. Sosyal medya açılan tek kapımız oldu. Gönüllülerimiz koştu yardımımıza. Yılmadık, yıkılmadık. Biz yaklaşık üç yıl önce eğer bir Türk milliyetçisi adayı olmazsa Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağız dedik ve bir yola çıktık.

Son ana kadar üzerinde uzlaşılan bir Türk milliyetçisi aday formülünü bekledik ve dedik ki böyle bir aday çıkarsa biz çekileceğiz ve bu adayı kayıtsız şartsız destekleyeceğiz. Türk milliyetçilerinin ve Atatürkçülerin adayı olarak bu yarışa girdik.

* Biz bir dip dalgayı bir ayda değil üç yılda hazırladık. Seçmenlerimizi küçümseyen, bize değil başka adreslere yazmaya çalışanların bizim çalışmalarımızı daha dikkatli izlemeye davet ediyoruz. Normal şartlarda almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9 yüzde 16 bandında bir rakamdı. Bir dip dalganın geldiğini ve seçimin sürprizini bizim yapacağımızı söyledik. Linç kültürünü ülkemiz demokrasisi açısından son derece tehlikeli bulmaktayım. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceği gerçeğini sanırım artık herkes görmüştür.

* Eşit ve adil olmayan şartlarda yarıştık. Ne hükümet imkanları ne belediye imkanlarımız yoktu. Buna rağmen büyük bir mücadele örneği sergiledik. Plana sadık kaldık, birçok temel hedeflerimize ulaştık. Büyük Türkiye ve kutlu Turan yolunda ilerleme hedefimiz devam ediyor. Buradaki temel kuralımız ise şudur, plana sadık kaldık.

* İkinci tura kalan adayların bizim söylemlerimize sarılmalarını sağladık. Bizi saymaya gerek görmeyenlerin başladığımız hareketi saymaya başladığını gördük. Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir. Temel konulardan biri sığınmacılar ve kaçaklar konusudur. İkincisi Türkiye’deki deprem gerçeğidir. Bir an önce kolları sıvamamız gerektedir. Üçüncüsü iç ve dış dinamiklerin sebep olduğu ekonomik sorunlardır. Dördüncü temel konu ise, terör eylemlerine yönelik istikrarlı bir mücadelenin devam ettirilmesidir.

* Türk siyasetinde bozulan nezaketi geri getirme üzerine kampanya yürütmek hedefimizdir. Seçim kampanyası boyunca benimsediğimiz tavır ile olumlu bir hava yarattığımız kanısındayız.

* Cumhuriyet’le hesaplaşma tezleri tarihin çöplüğüne gömülmüştür. Başta Mavi Vatan tezimiz olmak üzere dış politika hamlelerinin sürdürülmesi gerekmektedir.

*Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turda tabanımız, destekleyenlerimiz ile müzakereler yaptık.

*Her iki aday ile görüştük. Önceliklerimizi müzakere ettik.

*Altını öncelikle çizmek istiyorum ki; herhangi bir pazarlık ve talepte bulunmaksızın, kırmızı çizgilerimizi ifade ettik.

*İstişareler ve tabandan gelen tepkiler sonucu Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ı destekleyeceğimizi söylemek ilan ediyorum.

Bugüne kadar neler yaşandı?

Sinan Oğan, 14 Mayıs’ta oy sayımının devam ettiği sırada ikinci tura ilişkin kesin konuşmuş, “Zorlu bir süreç bizi bekliyor. Milletimizi tebrik ediyorum. Bugün Türkiye’deki seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek noktaya geldik. Bunu başarı görüyorum. Daha yüksek oy bekliyordum” demişti.

Kılıçdaroğlu’ndan ve Yıldırım’dan Oğan’a telefon

14 Mayıs akşamı Kılıçdaroğlu, Oğan’ı telefonla arayarak aldığı oy oranı için tebrik etmişti.

Daha sonra söz konusu görüşmenin detaylarını anlatan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “O görüşme gayet olumlu bir görüşmeydi. Sayın genel başkanımız (Oğan’ı) tebrik etti” diye konuşmuştu.

Öte yandan aynı akşam AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Oğan’a ‘tebrik’ telefonu açmıştı.

Oğan-Davutoğlu görüşmesi

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştüğü iddia edilmişti. Ankara’daki görüşmede ikinci tur tavrının ele alındığı aktarılmıştı.

Oğan’ın eski çalışma arkadaşlarından bir kişinin de bulunduğu toplantının, ikinci tur öncesinde bir hazırlık görüşmesi olarak da değerlendirilebileceği öne sürülmüştü.

Kılıçdaroğlu-Özdağ görüşmesi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna az bir zaman kala; Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Ankara’da bir araya gelmişti. İki isim Zafer Partisi Genel Merkezi’nde toplanmış, Özdağ Kılıçdaroğlu’nu kapıda karşılamıştı.

Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu “Güzel ve verimli bir toplantıydı” derken, Özdağ da “Kısa zaman içinde Türk kamuoyuyla görüşlerimizi paylaşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Oğan-Erdoğan görüşmesi

Aynı gün akşam saatlerinde Sinan Oğan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da bir araya gelmişti.

İkili, yaklaşık 1 saat görüşmüştü. Görüşmenin başladığı sıralarda AA, Erdoğan’ın ABD basınına verdiği mülakatta söylediği, “Mültecilerin ülkelerine dönmesini sağlayacağız” ifadelerini servis etmişti.

Öz: Ata İttifakı dağılmıştır

Son olarak Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, ATA İttifakı’nın sona erdiğini duyurmuştu.

Halk TV’de konuşan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, “Biz yola çıkarken muhalefet ittifakı olarak çıktık. İktidarı desteklemek planımızda yoktu. Biz kazanmayı arzu ediyorduk” ifadelerini kullanmıştı.

Özdağ: Biz kararımızı yarın açıklayacağız

Dağıldığı kesinleşen ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın bugün ‘ikinci tur’ kararını açıklaması beklenirken, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’dan yeni bir açıklama gelmişti.

Özdağ, “Sinan Bey bugün açıklama yapacak. Biz ise açıklamamızı yarın sabah 11.00 civarında Zafer Partisi Genel Merkezi’nde yapacağız. Açıklamamızda hangi adayı desteklediğimizi kamuoyuna duyuracağız. Kamuoyunun da bildiği gibi ATA İttifakı dağılmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: CumhuriyetBaşa dön tuşu