DünyaManşet

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kovid-19 açıklamasıTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası Kovid-19 kısıtlamalarıyla ilgili alınan yeni kararları açıkladı

Erdoğan: Mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz

Toplantıda kent bazında çalışma yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “İllerimizi, bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

Mart ayında aşılamada ‘çok büyük mesafe kat edileceğini’ vurgulayan Erdoğan, “İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.” diye konuştu.

“Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum.” dedi.

“Yerli aşımızı da takip ediyoruz”

“Salgınla ilgili olarak kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi bir fotoğraf çıkarken kimi şehirlerde sıkıntının ciddi boyutta olduğunu görüyoruz.” diyen Erdoğan, “Devlet ve millet olarak tedbirlere uyarak bunun üstesinden geleceğiz. Aşı çalışmaları hızla sürüyor. 5,5 milyonun üzerinde bir aşılamayı tamamladık. Bu işi başaran Türkiye oldu. İlk etapta ihtiyaç duyulan aşıların tedariklerini gerçekleştiriyoruz. Yerli aşımızı da takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu‘nun yeni tavsiye kararlarını iletti, kapsamlı bir sunum yaptı.Başa dön tuşu