DünyaSürmanşetYaşam

Zoetis hayvanlar için Covid-19 aşısı geliştirdi

ABD’de Atlanta kentindeki hayvanat bahçesinde bulunan bazı gorillerin Covid-19 çıkmasından sonra yetkililer, Covid-19’a duyarlı hayvan türleri için özel yapılmış Covid-19 aşısının uygulanacağını açıkladı

Zoetis hayvanlar için Covid-19 aşısı geliştirdi

ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta kentinde bulunan ‘Zoo AtlantaHayvanat Bahçesi, 10 Eylül günü Covid-19 olan goriller hakkında yaptığı basın açıklamasında, söz konusu gorillere iyileştikten sonra hayvanlar için özel olarak yapılmış Covid-19 aşısının yapılacağını duyurdu.

Yetkililer, hayvanlar için Zoetis tarafından geliştirilen aşının ülkede daha önce Covid-19’a duyarlı hayvan türlerine uygulandığını ve kendilerinin de aşıyı hasta goriller haricinde orangutanlara, kaplanlara, Afrika aslanlarına ve leoparlara uygulayacaklarını belirtti.

Açıklamada “ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve Georgia Eyalet Veteriner Hekimi tarafından Zoo Atlanta’nın, Zoetis aşısını kullanması yetkilendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Gorillere nasıl bulaştı?

Zoo Atlanta Hayvanat Bahçesi’nde bulunan gorillere, bakıcıları tarafından öksürük, burun akıntısı ve iştahsızlık gözlemlenmesi üzerine test yapıldı.

Belirti gösteren gorillerin testlerinin ilk sonuçlarının pozitif çıkması üzerine tedaviye başlayan veterinerler, belirti göstermeksizin 20 gorili yakın takibe aldı.

Hayvanların Covid-19’u nasıl kaptığına dair açıklama yapan yetkililer “Gorillerin virüsü nasıl kaptığı kesin olarak bilinmese de Hayvan Bakım ve Veteriner Ekipleri, bulaşmanın, Covid pozitif bir bakım ekibi üyesinden kaynaklandığına inanıyor.

Ekip üyesinin aşıları tamdır, Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) kullanıyordu ve işe geldiği gün asemptomatikti” ifadelerine yer verdi.

(Sputnik)Başa dön tuşu