DünyaManşet

TTB: Ülkemizin karanlığa teslim olmamasını sağlayacağız

Türk Tabibleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme “Örgüt propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdığı Fincancı’nın tahliyesine karar verdi

Fincancı: Suçum insanlığa karşı sorumluluk taşıma suçudur

Şebnem Korur Fincancı, TSİ 17.50 sıralarında Bakırköy Cezaevi‘nden tahliye edildi. Fincancı cezaevinden çıktıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, mücadelesinde yanında olan herkese teşekkür etti.

Aldığı cezayı yorumlayan Fincancı, “Bu çok anlamsız bir durum çünkü bir kanalın yayın politikasının suç olarak tanımlanması ve sonrada o suçun bana atılması akıl alır gibi değil. Ben kendi suçumdan sorumlu olabilirim. Bu suç da insanlığa karşı sorumluluk taşıma suçudur” dedi.

Fincancı, “TTB’ye yönelik kapatılma tehditlerine gelince, bu o kadar kolay değil. Bir ülkenin meslek örgütünü kapatabilmek dünyayla ilişkileri de ortadan kaldırmak demektir” diye konuştu.

TTB: Ülkemizin karanlığa teslim olmamasını sağlayacağız

TTB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise “TTB’nin de, ülkemizin de karanlığa teslim olmamasını sağlayacağız” denildi.

HDP: Şebnem Hoca bu ülkenin yük akıdır

HDP de karar sonrası Twitter hesabından açıklama yaptı.

Son duruşmada neler yaşandı?

Davanın üçüncü ve son duruşması öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, “Tamamen siyasi hedeflerle ve hukuksuzlukla sürdürülen sürecin sonlandırılmasını, hukuki hiçbir dayanağı olmayan kararlarla halen tutuklu bulunan Merkez Konseyi Başkanımız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Duruşmada Milli Savunma Bakanlığı avukatlarının davaya katılması, duruşmanın daha büyük salonda görülmesi ve avukat sınırlamasının kaldırılması talepleri reddedildi.

Savcı, mütalaasını tekrarlayarak Fincancı’nın 7 yıl 6 aya kadar hapsini istedi. Son sözleri sorulan Fincancı ise yargılamada asıl hedefin TTB olduğunu söyledi.

Fincancı, “Türkiye hukukun üstünlüğü bakımından 139 ülke arasında 127’nciyken, toplumun %60’ı yargıya güvenmiyorken, yolsuzluk bakımından Avrupa birincisiyken; her türlü hukuksuzluğa karşı çıktığı için hedeftedir TTB. Düşman ceza hukuku ne kadar işletilmeye çalışılırsa çalışılsın, düşmanlaştırmaya çalıştıkları kitleler TTB’ye güveniyor. TTB, pandemi sırasında en güvenilen kurumdu ve bugün de bu güveni koruyor” dedi.

Fincancı’nın avukatlarından Öztürk Türkdoğan da, Fincancı’ya yöneltilen “örgüt propagandası” suçlamanın Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Türkdoğan, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini anımsatarak Fincancı hakkındaki suçlamaların, tutukluluk kararının ve üst dereceden ceza talebinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirtti.

Mahkeme verilen ara sonrası kararını açıkladı, Şebnem Korur Fincancı’nın 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şebnem Korur Fincancı hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarında “kimyasal silah kullandığı” iddialarına yönelik değerlendirmeleri sonrası 20 Ekim’de soruşturma başlatmıştı.

“Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” ile suçlanan Fincancı, 26 Ekim’de gözaltına alındı, 27 Ekim’de de tutuklanmıştı.

Fincancı Kasım ayında BBC Türkçe’nin sorularını yazılı olarak yanıtlamış, hakkındaki sürecin “hukuki değil siyasi olduğunu” söylemişti.

Fincancı ayrıca hakkındaki soruşturmayı öğrenip yurt dışından dönmüş birisi için kaçma şüphesinden bahsedilemeyeceğini vurgulamıştı.

BBCTürkBaşa dön tuşu