DünyaInstagramSürmanşetTeknoloji&Bilim

Gates: 5 yıl içinde herkesin yapay zekalı asistanı olacak

Microsoft‘un kurucusu Bill Gates‘ten yapay zekanın geleceğine dair heyecan verici öngörüler geldi. Gates, “5 yıl sonra herkesin yapay zekalı kişisel asistanı olacak. Yapay zeka şimdilik çok aptal” diye konuştu

Gates: 5 yıl içinde herkesin yapay zekalı asistanı olacak

Milyarder iş insanı, “Gates Notes” adlı blogunda, yapay zekanın insanların bilgisayar kullanım şeklini kökten değiştireceğini” savundu.

Gates’e göre, farklı görevler için farklı uygulamalar kullanmak yerine, kullanıcıların akıllı cihazlarına ne yapmak istediklerini söylemeleri yeterli olacak.

Gates, “Yapay zeka şimdilik çok aptal, ama beş yıl içinde herkesin yapay zekalı kişisel asistanı olacak” dedi.

“Programlar tarihe karışacak”

“Yapay zeka yazılım dünyasını altüst edecek” diyen Gates “Bilgisayar programları ve uygulamaların tarihe karışacağını öne sürdü.

Gates’e göre kullanıcıyı tanıyıp alışkanlıklarını ve yaşamlarını analiz eden yapay zekalı asistanlar, önerilerde bulunabilecek, tatil organize edip, ameliyat olan arkadaşınıza çiçek bile gönderebilecek.

Ancak son karar daima kullanıcıda olacak. Satın alınmak istenen ürünleri araştırıp karşılaştırma yapabilecek.

“Hayatın her alanında olacak”

Gates, yapay zekanın sağlıktan eğitime, üretkenlikten eğlence ve alışverişe kadar hayatın farklı alanlarında devrim niteliğinde değişiklikler yapacağını savundu.

ChatGPT gibi metin bazlı yapay zekalı sohbet robotlarının “ilk adım” olduğunu söyleyen Gates, Yapay zekanın hayatın tüm alanlarında 7/24 yorulmadan hizmet eden bir asistan olacağını belirtiyor.

“30 yıldır bu fikir üzerinde çalışıyor”

Dijital kişisel asistan fikri üzerinde 30 yıldır çalıştığını vurgulayan Gates, teknolojinin gelişmesiyle yakın gelecekte hayalini gerçekleştirebileceğini söyledi.

Ancak Gates’in vizyonu, her türlü kişisel verinin yapay zekanın erişimine açılmasını gerektiriyor.

Bu durum özel yaşamın ihlali tartışmalarını da beraberinde getirirken, Gates muazzam miktarda verinin nasıl işleneceği sorusunun henüz yanıtsız olduğuna dikkat çekiyor.











Başa dön tuşu