DünyaInstagramKıbrısManşet

Ödül, kuruluşların LGBTİ+ haklarını savunmadaki bağlılığını takdir etti

Accept LGBTİ Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği, Brüksel‘deki Avrupa Parlamentosu‘nda Kıbrıs için Avrupa Vatandaşı Ödülü‘nü aldı ve Brüksel’de bir dizi savunuculuk toplantıları düzenledi

Ödül, iki kuruluşun LGBTİ+ haklarını savunmadaki kararlı bağlılığını takdir etti

Accept LGBTI Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği, Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleşen törende Kıbrıs adına Avrupa Vatandaşı Ödülü’nü aldı.

Bu prestijli ödül, her iki kuruluşun Kıbrıs’ta eşitliği teşvik etme, birliği destekleme ve LGBTİ+ haklarını savunma konusundaki kararlı bağlılığını takdir etti.

Ödül töreni, iki kuruluşun on yılı aşkın süredir sürdürdüğü yorulmak bilmez çabalarını, daha kapsayıcı bir toplum oluşturma hedefine ulaşma adına kutladı.

İki kuruluş, kilit paydaşlarla bir dizi önemli toplantı gerçekleştirdi

Ödül töreninin ardından Accept LGBTİ Kıbrıs ve Kuir Kıbrıs Derneği, kilit paydaşlarla bir dizi önemli toplantı gerçekleştirdi.

Bunlar arasında Avrupa Parlamentosu Kıbrıs milletvekilleri, Avrupa Sağlık ve Gıda Güvenliği ile Eşitlik Komiserleri, Yapısal Reform Desteği Genel Müdürlüğü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’deki Daimi Temsilciliği, siyasi partiler ve çeşitli yerel sivil toplum kuruluşları ve uluslararası şemsiye
kuruluşlarla yapılan görüşmeler yer aldı.

Ziyaretler sırasında kuruluşlar, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk LGBTİ+ topluluklarının birliğine vurgu yaptı.

İki kuruluş da işbirliği fırsatlarını araştırdı

LGBTİ+ topluluğunun AB kurumları, LGBTİ+ şemsiye örgütleri ve STK’lar içindeki bölünmeler
karşısında karşılaştığı zorlukların ve ayrımcılığın desteklenmesini, anlaşılmasını ve tanınmasını savundular.

Örgütler, AB kurumlarına Kıbrıs’ta LGBTİ+ haklarına yönelik olumlu değişiklikleri teşvik etme konusunda aktif destek vermeleri çağrısında bulundu. Ek olarak, her iki kuruluş da işbirliği fırsatlarını araştırdı.

Ziyarette Avrupa LGBTİ+ örgütleriyle ağların genişletilmesi, potansiyel ortaklıklar, bilgi alışverişi ve gelecekteki işbirliği girişimleri için ilişkilerin geliştirilmesi amaçlandı.

“LGBTİ+ topluluğu için destekleyici ortam oluşturma yolunda önemli bir adım”

Her iki örgüt de Kıbrıs’taki LGBTİ+ topluluğunun karşılaştığı benzersiz zorlukların yanı sıra KT’nin karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek için Avrupa Birliği temsilcileri ve uluslararası STK’larla işbirliği yaparak AB’nin barış ve uzlaşma çabalarını desteklemedeki potansiyel rolünü vurguladı.

Örgütler, bu ziyareti Kıbrıs’taki LGBTİ+ topluluğu için daha kapsayıcı ve destekleyici bir ortam oluşturma yolunda önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Örgütler, Avrupa Vatandaşı Ödülü’ne kendilerini aday gösteren Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Niyazi Kızılyürek ve Giorgos Georgiou’ya teşekkürlerini iletti.Başa dön tuşu