DünyaManşet

Duruşmaya Demirtaş’ın sözleri damga vurdu: Belgelerde Erdoğan “Ben Apo’yla anlaştım” diyor

Kobanê davasında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Eğer yaptıklarımız suç ise suç ortağımız AKP’dir. Erdoğan neden sanık sandalyesinde yok? Biz yargılanıyorsak; AKP’liler de yargılanmalı” dedi

Duruşmaya Demirtaş’ın sözleri damga vurdu

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te Türkiye’de gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 15’inci duruşması, yedinci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Duruşmaya Demirtaş’ın sözleri damga vurdu.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına çok sayıda avukat, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve çok sayıda izleyici katıldı. Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Demirtaş: Savcı çözüm sürecini görmezden geliyor

SEGBİS ile Edirne F Tipi Yüksek Güvenlik Cezaevi’nden bağlanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş söz aldı. Demirtaş, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız dosyadaki çelişkilere dikkat çekti. Hepsi haklı. İddianamelerde ve mütalaalarda bir çarpıtma var. Keşke mahkemeniniz gerçeğin peşinde olsa. Tüm ara kararlarda olayların geçtiği zaman yok sayılıyor, bütün olaylar bugünkü atmosferin içine sokulmaya çalışıyor.

Hiçbir mütalaalarda, iddianame de ‘Çözüm süreci’nden bahsedilmiyor. Mütalaa, ‘çözüm süreci’ yokmuş gibi davranıyor çünkü o atmosferde kurulanan bir sözün anlamı daha farklı. İddia makamına göre ‘çözüm süreci’ yok. Demokratik Toplum Kongresi’nin Cemil Çiçek imzasıyla Meclis’e davet edildiğini görmüyor ama Yargıtay’ın DTK’ya ilişkin kararını görüyor.

DTK’nin hala yasal çalışma yürüttüğünü görmüyor. AKP’nin o dönemdeki politikaları yokmuş gibi davranıyor. O dönemin Başbakanı Erdoğan’ın ‘Benim MİT müsteşarı gidip İmralı’ya görüşecek’ dediğini görmüyor. O dönemin Hükümet Sözcüsü Arınç, ‘Bizim dönemimizde PKK bayrağını açmak suç olmaktan çıktı’ diyor. O dönem herhangi bir savcı çıkıp ‘bunlar suç’ diyebilir miydi?

“Belgelerde, Erdoğan ‘Ben Apo’yla anlaştım’ diyor ama savcı bunu görmüyor”

Sırrı Süreyya Önder, devlet görevlisinin yanında konuşuyor ama ne devlet görevlisi ne Erdoğan inkar etmedi. Belgelerde, Erdoğan ‘Ben Apo’yla anlaştım’ diyor ama savcı bunu görmüyor. Hangi konuda anlaştınız diye niye sormuyor. Hangi konuda anlaştıklarını bilmiyoruz.

Başbakan, İmralı’da Öcalan’la anlaştığı anda ben ve arkadaşlarım ‘Sayın Öcalan’ dediğimiz için yargılanıyoruz. Savcılık, o süreci unutturmaya çalışıyor. Başka ne yok bu dosyada IŞİD yok. IŞİD’in yaptıkları yok mütalaada, Türkiye şehirlerindeki IŞİD katliamları yok.

Bunlara yer vermezseniz kimse neden Kobanê için çağrı yaptığımızı anlayamaz. Başka ne yok, 2013-2020 tarihleri arasında HDP binalarına, HDP yöneticilerine yönelik saldırılar yok. HDP, ne kadar saldırıya uğramış, bir sonraki celsede bunları hatırlatalım.

Adana, İstanbul binalarımız bombalanmış, Genel Merkezimiz yakılmış, çalışanımız 52 kurşunla öldürülmüş, parti çalışanımız minibüsle canlı canlı yakılmış, Diyarbakır mitingimiz bombalanmış ama bunlar dosyada yok. Savcı dosya ile ilişkili AİHM kararlarını da görmüyor. Savcı bunlar yokmuş gibi davranıyor. Buna karşılık, örgütten kaçmış, kendini kurtarmaya çalışan, bize iftira atanların varlığını görüyor.

“Eğer yaptıklarımız suç ise suç ortağımız AKP’dir. Erdoğan neden sanık sandalyesinde yok?”

Savcı A Haber Genel Yayın Yönetmeni olsa anlarım ama kendisi bir hukukçu. Adalet Bakanlığı ‘O dönemde PYD/PYD terör örgütü değildir’ dedi ama savcılık mütalaasında ‘PYD için terör örgütü’ diyor.

Dosyada belge var, savcının haberi yok mu? Dosyada, Bircan Yorulmaz, ‘PYD’den mail geldi’ diye tutuklanıyor ama o dönem PYD eş başkanları Türkiye’ye geliyor. Dönemin başbakanın yardımcısıyla görüşüyor. Neymiş mail gelmiş PYD kendisi gelmiş.

Dosyada o dönemde öldürülen HDP’liler yok. Savcı bunları gözden kaçırmaya çalışıyor. HDP’nin defalarca Meclis’e verdiği ‘Olaylar soruşturulsun’ önergeleri yok, Efkan Ala ile birlikte şiddet dursun diye gösterdiğimiz çabalar yok, iftiracıların ifadelerindeki çelişkiler de savcının dikkatini çekmiyor, hiç yokmuş gibi davranıyor. Soruşturma Savcısı Ahmet Altun’un tanıkla, tanıkların ifadelerine çalıştığını dosyada yok.

Eğer yaptıklarımız suç ise suç ortağımız AKP’dir. Erdoğan neden sanık sandalyesinde yok? Biz yargılanıyorsak; AKP’liler de yargılanmalı. İmralı’da Öcalan’la anlaşma yapan ben değilim. Mütalaa çarpıtmadan ibarettir, savcı süreç görülmesin istiyor.

“Erdoğan’ın tanık olarak dinlenilmesini talep ediyorum”

Dışişleri Bakanlığı’na yazı yazılarak 2012’den bugüne kadar PYD yetkilileriyle kaç kere görüşmüşler, ne konuşmuşlar sorulsun istiyorum. 2007’deki İmralı’daki avukat görüşlerinin tam kaydını istiyorum. Adalet Bakanlığı’ndan belgeler istenilsin.

Merdan Rüştü Ovalıoğlu’nun SEGBİS çözüm tutanağındaki 65’inci sayfasındaki 82 ve 83 ses kaydı çözümün avukatlarıma ve bilirkişinin yeniden yapılmasını talep ediyorum. Diyarbakır Ağır Ceza Hakimliği’nin verdiği dinleme kararlarına ilişkin 2010, 2011,2012, 2013 2014 bu yıllara ait dinleme kararlarında imzası bulunan hakimlerin akıbetinin HSK’dan sorulmasını talep ediyorum.

İmralı’da ne tür anlaşmalar yapıldı? Dönemin MİT müsteşarı Emre Taner, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT müsteşarı Hakan Fidan, Ahmet Davutoğlu, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanık olarak dinlenilmesini talep ediyorum”

Bağcık: Neden bu dosyaya eklendim bilmiyorum

Mahkeme verilen aranın ardından HDP MYK eski Üyesi Mesut Bağcık söz almasıyla başladı.

Bağcık, “Aleyhime olan delilleri kabul etmiyorum. Savcı, mütalaasında sanıklar savunma yapmak istemiyorlar diyor. Geçen periyotta birçok tanık dinlendi, SEGBİS çözümleri bize geç geliyor. Son gönderilen belgeler içinde 68 sayfa açılmadı. Savcı, ‘tutanaklara geçsin diye gönderilmiş’ diyor ama elimize geçmedi. Ben gizli tanık Ulaş’ın yalan ifadeleri üzerine dosyaya dahil edildim.

Savcılığın ‘uzatıyor, savunma yapmıyorlar’ demesini kabul etmiyorum. Savunmamı yapacağım. Gizli tanık Ulaş’ın soruşturma esnasında bir ifadesi var, daha sonra kopyala yapıştır yapıp tüm yargılananların adını eklenmiş. Bu tespit edildi.

Ulaş ifadesinde ‘Şahitliğim söz konusu değildir’, ‘Yok, evet’ demiş ama ben bu ifade üzerine bu dosyaya eklendim. Hakkımda görgüsü, bilgisi olmadığı halde dosyaya eklendim, neden eklendiğimi anlamış değilim. Yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunuyorum, tutukluk süresi göz önüne alınınca tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

Çakaz: İddialar HTS kayıtlarıyla çürütüldü

Bağcık’ın avukatı Yusuf Çakaz Bingöl’den SEGBİS’le bağlandı. Çakaz, savcılığın Bağcık’a ilişkin iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Çakaz, “Bağcık’ın eğitim aldığı ifade ediliyor ama dosyada delil yok. Kendisi için kadrolu deniliyor ama ne kadrosu olduğu bile söylenmiyor.

Böyle sağdan soldan ifade toplayıp, siyasetçileri böyle bir yerde yargılamak komplonun göstergesidir. Tanık, Bağcık’ın gidip eğitim aldığını iddia ediyor ama HTS kayıtlarıyla çürütüldü. Merdan Rüştü Ovalıoğlu, yalancıdır. Tanık ifadesinde ‘Bana söylenene göre’ diyor. Kim söylemiş? Mesut bize böyle bir şey söylemedi, tanımadığı birine neden söylesin” diye sordu.

“Kabul edin; Ulaş diye biri yok”

Çakaz, “Muhammed Zengin ve Ulaş aynı anda dinleniliyor ama gerekli belgeler yok. Bu ifadeyi alanlar hakkında soruşturma başlatacak mısınız? Başlatılmasını talep ediyoruz. Ulaş diye biri yok, bunu kabul edin artık. Siz kimi dinlediniz onu bilmiyoruz, size Ulaş diye kimi getirdiler bilmiyorum.

4 Mart’ta Muhammed Zengin dışında kimse dinlenilmemiş ama sonra ifade Ulaş’a da imzalatılmış. Tersten giden bir yargılama süreci var, iftira atılıyor bizim de çürütmemiz bekleniliyor ama aslında sizin müvekkillerimizin suçlu olduğunu kanıtlamanız gerekiyor” diye konuştu. Çakaz, taleplerini ifade ederek, Bağcık’ın tahliyesini istedi.

Tarım: 5 bin 130 suçtan yargılanıyorlar

Daha sonra avukat İlyas Tarım söz aldı. Tarım, 5 bin 130 suçun yargılanan siyasetçilere atfedildiğini söyledi. Tarım, “Binlerce sayfadan oluşan bir iddianame kısa sürede bitirilmesini çalışılıyor. Rehin tutulan siyasetçilerin tahliye edilmesini talep ediyorum” diye konuştu. Daha sonra avukat Ali Bozan söz aldı. Bozan, toplanmasını talep ettikleri delillerin toplanmadığını belirterek tekrar toplanmasını talep etti.

Bozan, “Tanık Merdan Rüştü Ovalıoğlu kendisine yargılandığı dosyalardan tahliye vaad edildiği için kendisi bu dosyada tanık oldu. Müvekillerim Zeynep Ölbeci ve Aynur Aşan, Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman’ın Kovid olması nedeniyle duruşmaya katılmadı. Müvekkillerim Aşan’ın ve Ölbeci’nin testleri negatif olsa da belirtileri gösterdikleri için duruşmaya katılmadı” diye konuştu.

Kırkazak: Hukuk Türk’e ayrı Kürt’e ayrı işliyor

Avukat Cahit Kırkazak, “Müvekkillerimiz savunma vermemekle itham ediliyor. Müvekkillerimiz savunmalarını hazırlıyorlar. Mahkemede dinlenen tanıklar Demirtaş’tan talimat aldıklarını söylemedi. Bir Tweet var ortada sadece. Tweet için de AİHM kararı var, ‘Siyasal ifade kapsamında, soruşturma açılamaz’ dedi. Bu ülkede hukuk Türk’e ayrı Kürt’e ayrı işlemiyorsa neden Cemil Çiçek’e soruşturma açılmıyor? DTK örgüt kurumuysa DTK’yi Meclis’e davet eden Çiçek’e de dava açın. Neden Çiçek’e soruşturma açılmıyor, Çiçek Türk olduğu için mi açılmıyor, Demirtaş Kürt olduğu için mi soruşturma açılıyor? Hukuk Kürtlere ayrı, Türklere ayrı işlemiyorsa neden demans hastası olan Çevik Bir tahliye edilirken Aysel Tuğluk tahliye edilmiyor” diyerek hukuktaki ikililiğe dikkati çekti.Başa dön tuşu