GüncelInstagramKıbrısManşetÖzgür Doğa Özgür Çevre

Tel: Tahlil süreçlerinde Çevre platformu yetkililerinin paydaş olmadığı hiçbir sonucu tanımayacağız

Turizm ve Çevre Bakanlığı‘nın dün yayımladığı ve inandırıcılıktan oldukça uzak olan deniz suyu analiz sonuçları Yeşil Barış Hareketi (YBH) Başkanı Feriha Tel tarafından da tiye alındı

Excel dosyası, plaj isimleri ve “uygundur” ibaresi!!

Dün Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) tarafından servis edilen Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın deniz analiz sonuçları heberinde adanın kuzeyinde Girne, Lefke ve Güzelyurt sahillerinden alınan deniz suyu örneklerine dayandırılarak yapıldığı iddia edilen tahlil sonuçları kapsamında 30 plajdaki deniz suyunun “temiz” olduğunu iddia edilmişti.

Servis edilen haberde, çalakalem hazırlanmış bir excel dosyasında sırayla yazılan plaj isimleri ve isimlerin yanında bulunan “uygundur” ibaresi yer alıyor.

Bu oldukça şüpheli görülen deniz suyu analiz sonuçları dışında, özellikle kuzey sahili boyunca faaliyet gösteren kumarhaneli hotellerin büyük bir kısmının kanalizasyon hatlarını denize boşalttığı yetkililerin sessizliğine rağmen halkın geniş bir kesimi tarafından biliniyor.

Bu gerçeğe rağmen Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı iddia edilen analiz sonuçlarının adeta ‘çocuk kandırırcasına’ kamuoyuyla bu şekilde paylaşılması şüpheleri daha da artırıyor.

Tel: Güvendiğim deniz suyu analiz sonuçlarını açıklıyorum: Lefkoşa’da denize girebilirsiniz

Her yıl geleneksel olarak yaz ayları başlarında herhangi bir tahlil sonucu paylaşılmadan yapılan bu haberlere bir tepki de Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel’den geldi.

Tel yaptığı sosyal medya paylaşımında,   Çok soru geldi, Güvendiğim deniz suyu analiz sonuçlarını paylaşıyorum;
Lefkoşa’da denizler temiz, girebilirsiniz… Not: Deniz suyu analizleri için numune alınmasından, numunelerin laboratuvar ortamına aktarılmasına, tahlillerin yapılması sürecine, ilgili sivil toplum örgütleri ve çevre platformu temsilcilerinin paydaş olarak kabul edilmediği hiç bir sonucu tanımayacağımızı ve güvenmeyeceğimizi tekrardan belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.Başa dön tuşu