InstagramKıbrısManşet

Kuir Kıbrıs: Bu tür ayrımcılıklar karşısında sessiz kalamayız

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs’ın güneyinde yaşanan göçmen saldırılarının faşist ve ırkçı saldırılar olduğuna dikkat çekerek, bu tür ayrımcılıklar karşısında sessiz kalmayacaklarını belirtti

Kuir Kıbrıs: Bu tür ayrımcılıklar karşısında sessiz kalamayız

Dernek’ten yapılan açıklamada, Accept LGBTI, Queer Collective ve Kuir Kıbrıs olarak toplumdaki kapsayıcılık ve kucaklayıcılık anlayışını gölgeleyerek yükselen ırkçılık dalgasına karşı seslerini yükseltecekleri belirtilerek, özellikle son birkaç aydır Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde gerçekleşen faşist ve ırkçı saldırılara maruz kalan tüm topluluklara dayanışma gösterdikleri vurgulandı.

Bu tarz nefret söylemlerinin münferit olaylar olmadığını, toplumda artan ırkçılığın rahatsız edici bir yansıması olduğu vurgulanan açıklamada, “LGBTİ+ topluluğunun haklarını ve esenliğini savunmayı taahhüt eden örgütler olarak; ırkları, etnik kökenleri, milliyetleri, cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun herkes için saygı, eşitlik ve kabul ortamını teşvik etme misyonumuzun tam da merkezinde yer alan bu tür ayrımcılıklar karşısında sessiz kalamayız” denildi.

“Herkesi yapılacak eylemlerde bize katılmaya davet ediyoruz”

Açıklamada, Limasol‘da gerçekleşen saldırılarda zarar gören mülteci ve göçmenlere destek belirtilerek, tüm topluma gerçekleştirilecek olan eylemlere katılma çağrısı yapıldı.

“Nefret, ayrımcılık ve şiddete karşı duracak ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir dünya için çalışacağız”

Açıklamanın devamı şu şekilde;

“Sevgi, empati ve dayanışma ilkelerinin bizleri toplum olarak birleştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Irkçılık ve yabancı düşmanlığının her türlüsünü kınamak üzere bir arada durmamız ve kapsayıcı ve çeşitlilik içeren bir topluma yönelik ortak vizyonumuzu tehdit eden bölücü engelleri ortadan kaldırmak için yorulmadan çalışmamız büyük önem taşımaktadır.

Bu zorlu zamanlarda, herkes için daha adil ve şefkatli bir toplum sağlamak üzere hem bizim açımızdan hem de toplumun geneli açısından yapılması gereken çalışmaların olduğunu kabul ediyoruz. Birlikte nefret, ayrımcılık ve şiddete karşı duracak ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir dünya için çalışacağız”Başa dön tuşu