KıbrısManşet

Arıklı, Meclis kürsüsünden müjdeler yağdırdı: 6 ay içinde 4G’ye kavuşacağız

Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Meclis‘teki bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekillerinin ‘tavsiye nitelikli konuşmalarına’ teşekkür ederek başladığı konuşmasında ilk olarak Ercan Havalimanı konusuna değindi. Yeni Ercan’da test uçuşlarının en genç 27 Mart’ta başlayacağını ‘müjdeledi’

Arıklı: Tarih vererek firmayı sıkıştırdım, açılış süresi gecikse de en geç Mart’a kadar test uçuşları başlayacak

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 1 Milyar 36 Milyon 455 Bin 200 Türk Lirası olarak öngörülen bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile onaylandı. Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bütçe görüşmesi sırasında muhalefet milletvekillerinin tavsiye nitelikli konuşmalarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında ilk olarak Ercan Havalimanı konusuna değindi.

Açılışı ile ilgili tarihler verdiğini, çünkü Ercan Havalimanının fiziki halinin bittiğini, ancak teknik cihazların yerleştirilmesinin kaldığını belirten Arıklı, cihazların geldiğini, montajlarının başladığını ve Şubat ortası gibi test uçuşlarına başlayacaklarını, tarih vermesiyle firmayı sıkıştırdığını ve açılış süresinin gecikse de en geç Mart’a kadar test uçuşlarına başlayacağını söyledi.

“Doğrudan uçuşlarda Rus engeli…”

Arıklı, Ercan Havalimanı’ndan 2022 yılında 270 milyon TL civarı gelir elde edildiğini, 330 milyon Euro yatırım yapıldığını ve maliyeye geride kalan yıllarda ciddi bir kaynak girdiğini ifade etti. Arıklı, gecikmeler yaşandığını ancak Ercan bitince Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. büyük havalimanına eşit olan ve yıllık 300 milyon TL civarında gelir getiren bir havalimanına sahip olacaklarını kaydetti.

Doğrudan uçuşlara da değinen Arıklı, bu konuda gerekli görüşmeleri yaptıklarını başvuruları aldıklarını ancak Rusya’nın baskılarına maruz kaldıkları için bu uçuşları ertelediklerini ifade ederek, bunun sadece kendilerine bağlı olmadığını dile getirdi. Bilet fiyatlarının yüksekliği ve uçak şirketinin kurulması konularına da değinen Arıklı, bu konuda yaptığı girişimleri anlattı, bilet fiyatlarının ucuzlaması için devlete görev düştüğünü, özel şirket kurulması için girişimler yaptıklarını ve yeni şirketlerin piyasaya girip biletlerin ucuzlamasını amaçladıklarını anlattı.

“6 ay içinde 4G’ye kavuşmuş olacağız”

4,5G/5G ihalesinin ülke için önemine işaret eden Arıklı, maliyeye ciddi bir kaynak sağladıklarını ifade etti, şirketlerin maliyeye yatırdıkları ciddi kaynağın yanı sıra 25 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. KKTC’nin 6 ay içinde 4G’ye kavuşmuş olacağını ifade eden Arıklı, bütçenin yetersizliğine işaret etti.

Limanlarda durumun kötü olduğunu, Mağusa Limanı’nda durumun daha vahim olduğunu, çökmek üzere olduğunu, ayrıca limanlarda güvenlik konusunda sıkıntılar yaşandığını anlatan Arıklı, adım atılması gerektiğini kaydetti. Arıklı, telefon dairesinin yıllarca ihmal edildiğini, fiber projesinde pilot bölge olarak seçtikleri Gönyeli’den başlayacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından bütçe onaylandı.Başa dön tuşu