InstagramKıbrısKültür&SanatSürmanşet

Serginin, Kıbrıs’ın kültürel yaratımının tanıtılmasına ve iki toplumun yakınlaşmasına katkı olması hedefleniyor

Yeni Kıbrıs Derneği organizasyonunda, Kıbrıslıtürk sanatçıların eserlerinin yer aldığı ve Limasol Belediye Başkanı Sayın Nikos Nicolaidis‘in himayesinde “Kıbrıslıtürk Sanatçıların Eserleri Sergisi” adlı bir sergi yapılıyor

“Kıbrıslıtürk Sanatçıların Eserleri Sergisi”

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, 24 Ekim 2023 Salı günü saat 19:30’da açılışı yapılacak olan sergi, Limasol Belediye Üniversite Kütüphanesi’nde yer alacak ve 24-31 Ekim tarihlerinde de açık olacak.

Halka açık olacak olan serginin açılışına, katılımcı Kıbrıslıtürk sanatçılar, ressamlar ve seramikçiler de katılacak.

Serginin, tüm Kıbrıs’ın kültürel yaratımının tanıtılmasına ve iki toplum arasındaki yakınlaşmaya bir katkı olduğunu belirten Dernek, serginin aynı zamanda tüm halka Kıbrıslıtürk sanatçıların kültürel yaratımlarındaki çağdaş trendleri tanıma fırsatı sunmayı amaçladığını kaydetti.

Sergiye şu ressamlar katılıyor:

Aşık Mene – doğum yeri Larnaka, 1955
İlkay Önsoy – doğum yeri Bergama, Larnaka ili, 1953
Ruzen Atakan – doğum yeri Lefkoşa, 1966
Nilgün Güney – doğum yeri Lefkoşa, 1952
Nilüfer İnandım doğum yeri Girne, 1986

Ayrıca aşağıdaki seramikçi de katılacak:
Semral Öztan – doğum yeri 1956 Lefkoşa

Açılış: 24 Ekim 2023 Salı 19:00. akşam 21:00’e kadar

Yer: Limasol Belediye Üniversitesi Kütüphanesi (269 Karaiskaki ve Agiou Andreou, Limasol – tel. 25 002211)
Süre: Sergi 25-27/10 tarihleri arasında, ayrıca 30-31/10 tarihlerinde de 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık olacak.

Yeni Kıbrıs Derneği

Yeni Kıbrıs Derneği Mart 1975’te kuruldu ve Kıbrıs’ın en eski sivil toplum kuruluşlarından biridir. Amacımız Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında ortak Kıbrıs bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Yeni Kıbrıs Derneği olarak tüm Kıbrıslılar arasında birlik ve işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Çabalarımız, karşılıklı saygı ve işbirliğini teşvik etmek ve böylece Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler ve tüm dini kuruluşlar arasındaki yakınlaşmaya katkıda bulunmak amacıyla çeşitli ortak eylem ve etkinlikler aracılığıyla yürütülmektedir.

Kolektif Kıbrıs kimliğinin gelişimi, ortak vatan bilinci ve barışçıl bir geleceğe giden ortak yol, siyasi ve kültürel düzeyde empati ve karşılıklı saygı yoluyla desteklenmektedir.Başa dön tuşu