InstagramKıbrısManşetSiyaset

Marasalı: 6. Filo, barışa değil, adeta adanın üzerine bir gölge gibi çökmeye geldi

Sol Hareket Örgüt Sekreteri Fikri Marasalı, 6. Filo’nun Larnaka açıklarında demir atmasına ilişkin açıklamada bulunurken, organizasyonunda Sol Hareket ve Sol Gençlik’inde yer aldığı 3 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Barış Yürüyüşü’ne katılım çağırısında bulundu

Marasalı: 6. Filo’nun adaya gelmesi sadece bir provokasyon değil, aynı zamanda açık bir tehdittir

Yazılı açıklama yapan Marasalı, Kıbrısın, emperyalist müdahaleler ve Orta Doğu’daki savaşın gölgesinde kalmaktan ve NATO üssü olarak kullanılmaktan bıkmış durumda olduğunu, 6. Filo’nun adaya gelmesinin, sadece bir provokasyon değil, aynı zamanda açık bir tehdit olduğunu belirerek, “Bu emperyalist hamleleri durdurmalı, adayı askeri tehditlerden ve silahlardan arındırmalıyız” dedi.

“6. Filo, barışa değil, adeta adanın üzerine bir gölge gibi çökmeye geldi”

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

Orta Doğu’daki savaşın Kıbrıs’ı etkileyeceğini bilmek ve anlamak zorundayız. Adanın NATO üssü olarak kullanılması için bölünmüş olduğunu anlamalıyız ve emperyalist müdahalelere boyun eğmeyip adanın barışı için mücadeleyi büyütmeliyiz. 6. Filo, barışa değil, adeta adanın üzerine bir gölge gibi çökmeye gelmiştir. Bu tehdidi görmek ve buna karşı sert bir duruş sergilemek zorundayız.

Filo, Kıbrıs’ın bölünmüşluğunu fırsat bilip güvenliğimizi tehdit eden bir unsur haline gelecektir. Bu askeri varlık, bölgede gerilimi tırmandırıyor ve barışa değil, savaşa davetiye çıkarıyor. Biz, bölünmüş adanın bütünlüğü mücadelesine inananlar olarak, 6. Filo dahil tüm askeri üslerin adadan derhal temizlenmesi elzem olduğuna inanıyoruz. Biz Kıbrıs’ız ve geleceğimizi emperyalist tehditlere karşı koruyacağız. 6. Filo’nun adaya getirdiği tehlike, bize barış ve bağımsızlık mücadelemizi daha da sıkı bir şekilde sürdürme kararlılığı vermiştir.

Bu nedenle, pazar günü Filistin halkına destek amaçlı yapılacak olan yürüyüşe ses olabilmek bizler gibi savaşın eşiğinde yaşayan toplumlar için hayati değer taşımaktadır.Başa dön tuşu