InstagramKıbrısManşet

İnsan Hakları Platformu, Vicdani Ret İnisiyatifi ile görüştü

İnsan Hakları Platformu, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi temsilcileri ile görüşerek, vicdani reddini açıklayan Mustafa Hürben’in dava süreci hakkında bilgi aldı

İHP: Yasal düzenlemeler yapılmazsa Mustafa da hapse girebilir

Geçtiğimiz haftalarda Vicdani Rettini açıklayan ve seferberliğe gitmeyi reddettiği için yargılanan Vicdani Retçi Mustafa Hürben’in dava sürecinin takipçisi olan İnsan Hakları Platformu, fikir ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu ve vicdani rettin bir insan hakkı olduğunu söyledi.

Geçmişte de vicdani rettini açıklayan kişilerin hapse atıldıklarını ve bu durumun endişe verici olduğunu gerekli yasal düzenlemenin biran önce yapılmazsa 18 Ocak’ta Mustafa’nın da hapse girebileceğini söyleyen temsilciler, ivedilikle Vicdani Ret Hakkı’nın yasallaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

“Sorumluluk yasa yapıcılarda”

Toplantıda ayrıca daha önce hapse atılan Vicdani Retçi Murat Kanatlı, Haluk Selam Tufanlı ve Halil Karapaşaoğlu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) açtıkları davalar olduğunu ve dolayısıyla da süreçlerinin askıda olduğu belirtildi.

Son olarak da Mustafa Hürben’in 14 Aralık 2023’de Askeri Mahkeme’de görülen davasında da Anayasa Mahkemesi kararlarından da anlaşılacağı gibi sorumluluğun yasa yapıcılarda olduğu ve bu yapılmadığı sürece vicdani retçilerin hapse atılma tehlikesinin süreceği vurgulandı.

Bir sonraki davanın 18 Ocak 2023 saat 13:00’de Askeri Mahkeme’de gerçekleşeceğini vurgulayan İnsan Hakları Platformu, insan hakları ve özgürlüklerini savunan herkesi Mustafa Hürben ile dayanışmaya ve Vicdani Ret Hakkı’nın bir insan hakkı olduğunu haykırmaya davet etti.Başa dön tuşu