InstagramKıbrısManşet

Yarışmaya 11 projeyle son zamanların en yüksek katılımı gerçekleşti Şampiyon Melekler Anıtı için Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Mağusa Belediyesi ve Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği iş birliğinde düzenlenen “Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Melekler Anıtı Ulusal Mimari Peyzaj ve Plastik Sanat Eseri Yarışması”nın ödül töreni dün akşam Mağusa’da Bandabuliya’da yapıldı

Yarışmaya, son zamanların en yüksek katılımı sağlandı

Yarışmaya benzerleri arasında 11 proje ve yaklaşık 100 kişi ile son zamanların en yüksek katılımı sağlandı.

Dereceye girenler ile katılımcılara plaket ve belge verilen ödül töreninde ayrıca projelere ilişkin teknik toplantı içeren “kolokyum” düzenlendi.

Karakaya: Şampiyon Melekler’in anılarını yaşatmak için söz verdik

Ödül töreninde konuşan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, Şampiyon Melekler’i, en sevdiklerini, en değerlilerini 13 ay önce deprem yüzünden değil “katil bina” yüzünden kaybettiklerini ifade etti.

Şampiyon Melekler’in anılarını yaşatmak için söz verdiklerini belirten Karakaya, birkaç ay önce ebedi mekanlarının yapımını bitirdiklerini belirtti.

Karakaya ilk günden beri sosyal medyada, kamuoyunda Şampiyon Melekler’in adaletini sağlamak için hep birlikte mücadele verdiklerini kaydetti.

Birkaç aydır da yine adlarını yaşatmak için anıt projesi üzerinde hep birlikte çalıştıklarını belirten Karakaya, jüri üyelerinin  verdikleri emek ve harcadıkları zamanın çok değerli olduğunu söyledi.

“Bu anıt projesi ilelebet Mağusa’da olacak ve bir örnek teşkil edecek”

Yarışmaya 11 eserin katıldığını belirten Karakaya, “Şu ana kadar yapılan, başvurulan en büyük sayı çünkü herkes Şampiyon Melekler’imizin adının ve anısının yaşaması için, onların adaletinin sağlanması için tek yürek oldu” dedi.

Projelerin açıklamalarını okurken gözyaşların tutamadıklarını vurgulayan Karakaya, “Verdiğimiz sözü tutmaya devam etmeliyiz. Onların adları ve anıları yaşayacak. Gelecek nesillere örnek olacaklar. Artık aramızda değiller ama onların başarıları, pes etmemeleri gelecek nesillere örnek teşkil edecek. Bu anıt projesi ilelebet Mağusa’da olacak ve bir örnek teşkil edecek” dedi.

“Susmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve Şampiyon Melekler’imizin adaletini hep birlikte sağlayacağız”

“Daha savaşımız ve mücadelemiz bitmedi” diyen Karakaya, “Hep birlikte kenetlenmeye, tek yürek olmaya devam etmeliyiz. Daha yolun başındayız.” diye devam etti.

Ocak ayında çok zorlu bir dava süreci geçirdiklerini, nisanda yine dava için Adıyaman’a gideceklerini ifade eden Karakaya, “Kıbrıs halkının, tüm Kıbrıs’ın, Türkiye hukukuna Türkiye adaletine, tüm dünyaya nasıl güçlü olduğunu hep birlikte göstermemiz gerekiyor” dedi.

 “Hukukunda var olan kusurları mahkemede uygulaması gerektiğini tüm Türkiye’ye göstermemiz gerekiyor” diyen Karakaya tek yürek olmaya devam etmek gerektiğini yineledi.

Karakaya, “Biz, başka çocukların bu şekilde hayatlarını kaybetmesini istemiyoruz. Bunun için de hep birlikte savaş vermeliyiz” dedi.

Karakaya konuşmasının sonunda “Susmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve Şampiyon Melekler’imizin adaletini hep birlikte sağlayacağız” ifadelerini kullandı

Adanır: Kendimizi ailelerin bir ferdi olarak görüyoruz

KTMMOB Başkanı Tunç Adanır da  6 Şubat 2023 tarihinin  anılara acı bir şekilde kazındığını  belirterek, o günden itibaren  KTMMOB olarak toplumsal fayda misyonlarına Şampiyon Melekler’i de eklediklerini söyledi.

Bundan sonraki süreçte her anda, her yapılacak işte veya ihtiyaç duyulan her zamanda KTMMOB olarak ailelerin yanında olacaklarını belirtti.

Adanır, “Biz de kendimizi ailelerin bir ferdi olarak görüyoruz. Onların bir parçasıyız” dedi.

“Hedef; toplumla birlikte, Mağusa ile birlikte Şampiyon Melekler’i sonsuza kadar yaşatmak”

Adanır, Şampiyon Melekler’i en iyi ifade edecek projeyi yapmanın meslektaşları açısından büyük bir sorumluluk olduğunun altını çizerek, son dönemde yapılan proje yarışmalarındaki en yüksek katılım oranının sağlandığını ekiplerdeki sayının oranının da çok yüksek olduğunu ifade etti.

Adanır, “Farklı disiplenlerden teknik insanların bir araya gelerek proje için gönülden çalışmalarının bizim için onur verici” dedi.

Hedefin; toplumla birlikte, Mağusa ile birlikte Şampiyon Melekler’i sonsuza kadar yaşatmak olduğunu söyleyen Adanır, bundan sonraki ikinci proje olarak MAGEM’ de bir dizayn gerçekleştirmek istediklerini, okul projesiyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Adanır, “6 Şubat 2023’ten itibaren biz de Şampiyon Melekler’in bir parçasıyız, emin adımlarla devam edeceğiz” dedi.

Uluçay: Her birinin karşısında yüreğimde kaybımızla ilgili duygularım oluştu

Mağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay da konuşmasında, yarışmada yer alan 11 projeyi gördüğünü belirterek, “Her birinin karşısında yüreğimde kaybımızla ilgili duygularım oluştu” dedi.

Uluçay, projeleri hazırlayanların, yaşananları ve acıları hissettiklerini gördüğünü ifade etti.

6 Şubat 2023 günü yaşananları aktaran Uluçay, o günün şartlarında Adıyaman’a uçak götürebilmenin başlı başına büyük olay olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel ve  Büyükelçi Metin Feyzioğlu’na çabaları nedeniyle teşekkür etti. Uluçay “Orada bulunmasaydık, burada, Kıbrıs’ta aklımızı oynatacaktık” dedi.

“Biz derneğimizle birlikte, hükümetimiz ve halkımızla birlikte üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz”

Mağusa’nın benzer acıları 1964 ve 1974’te de çok sayıda kayıpla yaşadığını vurgulayan Uluçay, “Bu olayda yine halkımız, milletimiz birlik ve beraberlik içinde olmayı bir kez daha gösterdi ve başardı. En büyük tesellimiz aslında bu” dedi.

Uluçay, anıt, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneğinin yürüttüğü okul projesi, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde  AB Koordinasyon Merkezinin de çabalarıyla  bazı spor tesisleri için girişimlerin olduğunu söyledi.

 Mağusalıların ve  Kıbrıs Türkü’nün 1963 ve 1974 yıllarında yaşadığı acıları unutmadığını, bunu da unutmayacaklarını, çocukların anısın  güzel işler yaparak yaşatmaya devam edeceklerini ifade etti.

 Uluçay, “Biz derneğimizle birlikte, hükümetimiz ve halkımızla birlikte üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.Başa dön tuşu