EkonomiInstagramKıbrısManşetSiyaset

Özuslu: Ölümlü kazaların sayısı ve trafikte ölümler rekor seviyeye ulaştı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sami Özuslu, bir buçuk yıldır dağıtılmayan ve tahsil edilmeyen sabit radar cezalarının yaklaşık 200 milyon TL olduğunu, bunun sorumlusunun da Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı olduğunu söyledi

Özuslu: Cezaların parasal karşılığı 200 milyon TL, kamu maliyesi ciddi zarara uğratıldı

Sosyal medya hesabından “Arıklı 200 milyonun hesabını verecek” başlıklı bir açıklama yapan Özuslu, tam 17 aydır sudan bahanelerle dağıtımı yapılmayan ‘sabit trafik radar suçu ceza formlarının‘ dağıtımı için nihayet ihaleye çıkıldığını, Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ihalenin Haziran ayı ortasına tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Özuslu, “2023 yılının tamamı ve 2024’ün de yarısına ait cezaların sayısı yaklaşık 120 bin, tahmini parasal karşılığı ise 200 milyon TL’dir. Bakan Erhan Arıklı’nın başka hesapları yüzünden cezaların dağıtımı ve tahsilatı yapılmadığı için kamu maliyesi ciddi bir zarara uğratılmıştır” dedi.

“Ölümlü kazaların sayısı ve trafikte ölümler rekor seviyeye ulaştı”

“Daha kötüsü, sabit radar cezalarından elde edilen gelirle ödenen Trafik Eğitim Parkı personeli de işsizliğe mahkum edilmiş, çocuklara trafik eğitimi verilen park işlevsiz hale gelmekle karşı karşıya kalmıştır” diyen Özuslu, en kötüsünün de 2006 yılından bu yana hizmette olan sabit radarların ‘trafikte sürat düşürücü’ yaptırım gücünün ortadan kalktığını, ölümlü kazaların sayısı ve trafikte ölümlerin rekor seviyeye ulaştığını kaydetti.

Özuslu, “Gerek mecliste, gerekse basında bu konuyu defalarca gündeme getirmiş, bizzat şikayette bulunduğum Sayıştay da denetim başlatmıştı. Belli oluyor ki Arıklı Sayıştay soruşturmasından çıkacak sonuçtan çekinmiş ve 17 ay sonra ihaleye çıkmak zorunda kalmıştır” dedi.

“Hem maliyenin zarara uğramasından hem de kazaların artmasından birinci derecede sorumludur”

Özuslu şöyle devam etti;

“Zira konu her gündeme geldiğinde Arıklı defalarca ‘Sabit radarları işleten şirketle sözleşmenin sona erdiğini’ iddia etmiş ve ‘radarlar konusunda bundan böyle Türkiye’deki Aselsan şirketi ile çalışacaklarını’ söylemişti. Şimdi ihale açıldığına göre, mevcut şirketle sözleşmenin devam ettiği sonucu da çıkıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, sabit trafik radarlarının bir buçuk yıldır dağıtılmamasından dolayı hem kamu maliyesinin yüz milyonlarca lira zarara uğramasından hem de kazaların artmasından dolayı birinci derecede sorumludur.

Öte yandan kamu maliyesinin gelir kalemlerinden biri olan sabit radar gelirlerinin takibini yapmayan Maliye Bakanlığı da gelir kayıpları ve Trafik Parkı’nın başına gelenlerden dolayı sorumlulukta pay sahibidir.
Şimdiki ihaleyle birlikte, başka sorular ve sorunlar da gündeme gelecektir.

“Herkes yaptığının hesabını verecek!”

Bu kadar uzun süre dağıtılmayan yaklaşık 100-120 bin cezanın tamamı, geriye dönük mü dağıtılacaktır? Yoksa belirli bir tarihten öncesi iptal mi edilecektir? Geriye dönük dağıtım yapılırsa, birikmiş cezaların tamamının tahsili sürücüleri mali sıkıntıya sokmayacak mıdır?

Kötü idarenin, ihmalin, yasa tanımazlığın sonucu maalesef budur! Süreci yakından izlemeye devam ederken, Sayıştay Başkanlığı’nı beş ay önce başlatılan denetimi hızlandırmaya ve bulguları bir an önce ilgili makamlara iletmeye çağırıyorum. Herkes yaptığının hesabını verecek!”Başa dön tuşu